Пре 120 година Рудолф Карацхол је рођен

Пре 120 година Рудолф Карацхол је рођен 7836_1

30. јануара, свет са мотором слави 120. годишњицу Рудолфа Карацхцхола, који се сматра најуспешнијим јахачем предратног периода. Говорећи за фабрички тим Мерцедес, три пута је постао шампион у Европи - тачно на основу првенства континента касније, већ на почетку 50-их, створена је Формула 1.

Карацхолол је рођен у Немачкој у породици власника хотела, који је требао бити у стању да предодређену његову будућу каријеру, али у детињству се пробудило у аутомобилу и мотоциклима. На тркама је дебитовао у 21. години, одмах је кренуо четврто место. Паралелно, Рудолпх је наступио у такмичењима за такмичење мотоциклисти и такође је прилично успешан.

1926. године освојио је своју прву победу у немачкој Гранд прикудној налијској магистрали у познатом аутопуту Берлин Аву, и на киши је освојио репутацију тркача који може да се пилотира у било којим условима. Овај успех је донео широку славу, мада је на међународном нивоу Карацхцхол заиста показао само за три године, освајајући трку у северној Ирској под кишом и освојила Гранд Прик оф Монацо.

Године 1931. постао је први странац који је освојио најкомпликованију италијанску трку Милле Миглиа, након чега је потписао уговор са АЛФА Ромео тим (који је успут, није научио никога као Ензо Феррари). На својим карачлолским аутомобилима освојили су на многим трагама, укључујући и у Нурбурринг, где је у оне године одржан Гранд Прик.

1933. године пао је у озбиљну несрећу на уличној магистрали у Монаку и опоравак након повреда неколико месеци, али последице инцидента су погођене до краја његових дана. Након тешких повреда и сродних операција, десно стопало је било за пет центиметара краће него што је остало, па током ратних година препознат је као онемогућен.

Карацхцхол је 1935. године постао шампион Европе, опет говорећи за фабрички тим Мерцедес. Затим је поновио овај успех 1937. и 1938. године.

У периоду Другог светског рата, није спроведена такмичења и након њеног дипломирања, немачки јахачи су забрањено да наступају на међународном нивоу, па је Карацхцхол одлучио да усвоји швајцарско држављанство. Међутим, у овим годинама није постигао посебан успех, иако је поново учествовао у Милле Миглији, па чак и у Ралли Царло Царло. Каријера у Каракшију Моторозспорту завршила је 1952. године, а седам година касније као резултат тешке болести - имао је само само 58 година.

Упоредо са Тазиом Нуволарним и Берндом, Карачол Росеагер је међу најбољим европским предратним тркама. Сматрао се перфекциониста који практично није дозволио грешке, захваљујући којој је несрећа пала прилично ретко. Збирка тркачких трофеја минираних Карраколија чува се у Индианаполису у Музеју моторске славе, а у његовом родном граду је основан споменик у век свог родног града, основан је споменик. Поред тога, један од најпознатијих преокрета сервербинг Северна петља носи своје име - Царацциола Каруссел.

Извор: Формула 1 на ф1невс.ру