Лютаўская номеромания: 2 - Льюіс Хэмілтан, 2007 год

У 2007 годзе ў складзе McLaren дэбютаваў Льюіс Хэмілтан. Дэбютны сезон брытанец правёў на машыне пад нумарам «2».

У 2007 годзе пілотам McLaren стаў Фернанда Алонса, які перайшоў з Renault. Як дзеючы чэмпіён, іспанец атрымаў права выступаць на машыне з чэмпіёнскай "адзінкі". Адпаведна, яго партнёр павінен быў сесці за руль машыны са стартавым нумарам «2». Вось толькі партнёра Фернанда абралі не адразу.

Калі Рон Дэніс падпісваў кантракт з Алонса ў канцы 2005 года, мелася на ўвазе, што яго партнёрам стане Кімі Райканен. Аднак у канцы 2006 года фін перайшоў у Ferrari. Разглядалася кандыдатура рэзервовага пілота Пэдра дэ ла Росы, які выступіў у некалькіх гонках, замяніўшы звольненага Хуан-Пабла Мантоя, але з пункту гледжання маркетынгу камандзе не вельмі хацелася мець двух іспанцаў. І тады Дэніс запрасіў на тэсты свайго пратэжэ Люіса Хэмілтан, які выйграў тытул GP2. Першыя ж кіламетры, пройдзеныя будучыняй шасціразовым чэмпіёнам, не пакінулі сумненняў у тым, хто павінен стаць партнёрам Алонса.

У дэбютнай гонцы Люіс стартаваў чацвёртым, у нейкі момант нават ішоў наперадзе Фернанда, але ў выніку прапусціў яго і фінішаваў трэцім. У другой гонцы Хэмілтан прыехаў другім, прайграўшы толькі партнёру па McLaren. А ўжо ў трэцяй гонцы фінішаваў у двух секундах ад пераможцы, пры гэтым апярэдзіўшы Алонса. У чацвёртай гонцы малады брытанец зноў фінішаваў другім і стаў лідэрам чэмпіянату! А потым былі дзве перамогі ў Канадзе і ЗША.

Лютаўская номеромания: 2 - Льюіс Хэмілтан, 2007 год 8231_1

Льюіс Хэмілтан, McLaren Mercedes MP4-22, Гран-Пры Канады

У першых дзевяці гонках Хэмілтан стабільна фінішаваў на подыуме - нябачаны вынік для дэбютантаў Формулы-1. Люіс набраў 70 ачкоў і апярэджваў Алонса на 12 ачкоў, Райкконена - на 18. Але затым пачаліся інтрыгі, канфлікты пілотаў, ўмяшанне бацькі Люіса ў справы McLaren, шпіёнская гісторыя з перадачай сакрэтнай інфармацыі супрацоўнікам Ferrari.

У наступных шасці гонках Хэмілтан тры разы падняўся на подыум: выйграў у Венгрыі і Японіі і прыехаў другім у Італіі. Адрыў ад супернікаў заставаўся ранейшым: ​​12 ачкоў ад Алонса і 17 ачкоў ад Райкконена. У пакінутых двух гонках Люісу дастаткова было двойчы фінішаваць пятым, што, улічваючы сілу McLaren, было не так складана.

Але ў Кітаі Хэмілтан памыліўся пры заездзе ў боксы і затрымаўся ў жвіровай пастцы. А ў Бразіліі ён паспрабаваў выйграць гонку ў першым павароце, праскакаў па абочыне, з-за чаго электроніка машыны сышла на перазагрузку, адабраўшы нямала часу, і Люіс фінішаваў толькі сёмым. Абедзве гонкі выйграў Райканен і стаў чэмпіёнам, апярэдзіўшы дэбютанта усяго на адно ачко.

Перад стартам сезона-2008 Алонса звольнілі з McLaren, пасля чаго Хэмілтан усё ж стаў чэмпіёнам, хоць у фінальнай гонцы ён зноў ледзь не страціў тытул.

Вынікі сезона для Люіса Хэмілтан: 17 стартаў, 12 подыумаў, 4 перамогі, 6 поул-пазіцый, 2 лепшых круга, 109 ачкоў, 2 месца ў чэмпіянаце.

Лютаўская номеромания: 2 - Льюіс Хэмілтан, 2007 год 8231_2