У мінулым сезоне абодва матчы каманд у чэмпіянаце завяршыўся безгалявой ничьями. Кубкавая гульня ў нядзелю пачалася весела: на першай жа хвіліне нападаючы «Шахцёр» Дарбо прарваўся на аператыўны прастор і прабіў побач са штангай варот Дудараў.

Выдаленне, пенальці і 0: 3: футбалісты «Нёмана» прайгралі «Шахцёр» у першым матчы ¼ фіналу Кубка 16339_1

А вось далей матч «забуксаваў», супернікі прыняліся больш асцярожнічаць і ў першую чаргу гуляць ад абароны. Часцей мячом валодалі гаспадары, атакавалі пазіцыйна, а «зялёна-жоўтыя» больш разлічвалі на котратаки.

Нядрэнны момант паўстаў у футбалістаў «Нёмана» на 32-й хвіліне. Сцяпанаў навесіў злева, а Зубовіч здолеў падбудавацца пад мяч галавой - на метр вышэй варот.

На 39-й хвіліне нетаропка згуляў у сваёй штрафной Кантарыя, вынесьлі мяч прама на нагу Дарбо. Нападаючы «гарнякоў» прабіў моцна і дакладна, але Дудар выдатна зрэагаваў і перавёў мяч на кутні.

Практычна ў адказ атацы момант быў і ў «Нёмана» - Зубовіч прабіў з выгоднай пазіцыі вельмі недакладна. Незадоўга да перапынку яшчэ раз хвацкую рэакцыю паказаў галкіпер «Нёмана»: пасля розыгрышу штрафнога і ўдару з некалькіх метраў галавой Кендыша Дудар выратаваў вароты.

Другі тайм пачаўся зноў спакойна, роўна да 59-й хвіліны матчу. У хутка разгулянай атацы Дарбо ўжо выходзіў на рандэву з галкіперам «Нёмана», і Легчилину нічога не заставалася, акрамя як фолить ў раёне лініі сваёй штрафной.

Спрэчны эпізод, у якім суддзя цалкам прыняў бок гаспадароў. Легчилину паказаў чырвоную картку і паказаў на адзінаццаціметровы кропку.

Кендыш з пункту спакойна і ўпэўнена перайграў Дудараў - 1: 0.

На хвілін 15 у гульні наступіла зацішша, здавалася ўсё каманды задавальняе, але адбілася перавагу ў аднаго гульца гаспадароў. Трёхходовка Кендыш-Бягуноў-Дарбо завяршылася прастрэл на апошняга. Цемнаскуры форвард спакойна катнул мяч міма галкіпера «Нёмана» і падвоіў перавагу «Шахцёр».

Праз яшчэ пару хвілін катаванне забіць гол прэстыжу з боку «Нёмана» атрымалася правальнай. У хуткай контратацы ўжо Дарбо выступіў асістэнтам і выкаціў на Убайдуллаева. Той проста катнул мяч у кут, усталяваўшы канчатковыя 3: 0 на карысць гаспадароў.

Здаецца, што ўдзельнік паўфінала Кубка Беларусі ў гэтай пары ўжо вядомы і паядынак у адказ у Гродна (папярэдне, 6 красавіка) стане не больш чым фармальнасцю.

Спадзяемся, што ў чэмпіянаце для «Нёмана» старт будзе больш удалым. У нядзелю, 14 сакавіка, у Гродна прыедуць футбалісты «Віцебску». Пачатак паядынку ў 17:00.

Пасляматчавы каментар галоўнага трэнера «Нёмана» Ігара Кавалевіча: «Да выдалення правялі нядрэнна, правялі нядрэннае змест. Выконвалі, то што задумалі перад гульнёй. Гуляць удзесяцёх супраць Шахцёр цяжка. Можа быць два мяча атрымаліся ў хуткіх контратаках, другі і трэці. Можа варта было зачыніцца, але што ёсць то ёсць. Хоць вядома, цалкам відавочна, што парушэнне правілаў было да штрафной, што зафіксавана на фотаздымцы. Але гэта жыццё, рыхтуемся да гульні з Віцебскам у чэмпіянаце і надзея памірае апошняй, далей будзем рыхтавацца да гульні ў адказ ».