Февруари Datewalk: 2 - Луис Хамилтон, 2007

Во 2007 година, Луис Хамилтон дебитираше како дел од Мекларен. Дебито сезона, Британецот помина на автомобилот на бројот "2".

Во 2007 година, пилот на Мекларен стана Фернандо Алонсо, кој помина од Рено. Како тековен шампион, Шпанецот го примил правото да го изврши автомобилот со шампионот "еден". Според тоа, неговиот партнер требаше да застане зад воланот на машината со почетниот број "2". Тоа е само партнер Фернандо не е избран веднаш.

Кога Рон Денис потпиша договор со Алонсо на крајот на 2005 година, тоа беше имплицираше дека неговиот партнер ќе стане Кими Раиконен. Сепак, на крајот на 2006 година, Фин се пресели во Ферари. Кандидатурата на резервниот пилот Педро де ла Дју, кој зборуваше во неколку трки, заменувајќи го отпуштениот Хуан-Пабло Монтују, но од гледна точка на маркетинг тимот навистина не сакаше да има два Шпанци. И тогаш Денис ги покани своите заштитни тестови на Луис Хамилтон, кој ја освои титулата GP2. Првите километри поминати од идниот шесткратен шампион не оставија сомнежи за тоа кој треба да стане партнер Алонсо.

Во детската трка, Луис го започна четвртиот, во одреден момент дури и одеше пред Фернандо, но на крајот го промашив и го завршив третиот. Во втората трка, Хамилтон дојде втор, губејќи само партнерот од Мекларен. И веќе во третата трка заврши две секунди од победникот, додека пред Алонсо. Во четвртата трка, младиот Бритон повторно заврши и стана лидер на шампионатот! И тогаш имаше две победи во Канада и САД.

Февруари Datewalk: 2 - Луис Хамилтон, 2007 8231_1

Луис Хамилтон, Мекларен Мерцедес MP4-22, Гран-при

Во првите девет трки, Хамилтон постојано заврши на подиумот - без преседан резултат за дебитанти на Формула 1. Луис постигна 70 поени и Аген Алонсо за 12 поени, Раиконена - на 18. Но, потоа интриги, пилот конфликти, интервенцијата на таткото на Луис во бизнисот на Мекларен, шпионски софтвер со трансфер на тајни информации од вработениот во Ферари.

Во следните шест трки, Хамилтон се зголеми трипати на подиумот: победи во Унгарија и Јапонија и второ место во Италија. Јазот од ривалите остана ист: 12 поени од Алонсо и 17 поени од Раиконен. Во преостанатите две трки, Луис беше доволен за да го заврши петтиот двапати, со оглед на силата на Мекларен, не беше толку тешко.

Но, во Кина, Хамилтон беше погрешен при пристигнување во кутии и заглави во стапицата на чакал. И во Бразил, тој се обиде да ја освои трката во првиот ред, таа се лизна на страната на патот, поради што електрониката на автомобилот отиде во рестартирањето, земајќи многу време, а Луис заврши само на седмото . Двете трки го освоија Раиконен и стана шампион, пред дебитант само една точка.

Пред почетокот на сезоната во 2008 година, Алонсо беше отпуштен од Мекларен, по што Хамилтон сè уште стана шампион, иако во последната трка повторно не ја изгуби својата титула.

Резултатите од сезоната за Луис Хамилтон: 17 започнува, 12 подиуми, 4 победи, 6 полски позиции, 2 најдобри кругови, 109 поени, 2 место во шампионатот.

Февруари Datewalk: 2 - Луис Хамилтон, 2007 8231_2