"Yugra-samotlor" по трет пат во сезоната победи Белгород Лавов

Натпреварот се одржа во рамките на 20-тиот круг на руската одбојка суперлига во Нижневартков. Пред тоа, УГРА отстапи на четири состаноци по ред, и сега, конечно, тие ја прекинаа непријатните серии. Во првиот сет, сопствениците веднаш ја освоија иницијативата и самоуверено доведоа во резултатот. Нижневартковскиот блок работеше сигурно, а Белгородијците беа несигурно во приемот. Понекогаш предноста на "samotlor" достигна 10 или повеќе поени. Вкупно - 25:16.

Во вториот сет, бразилскиот ментор "Белогорија" Маркос Миранда постепено ги разбиеше почетните шест, ослободувајќи го местото на искусен врзувач Игор Колодински, млад дијагонал Сиденко, а потоа наместо олимпискиот шампион Дмитриј Илини, Иван Кузнецов излезе. Новите играчи ја зајакнаа играта на Лавов, но не влијае на резултатот. Тимовите играа еднаква втора партија, но завршувањето беше оставено зад одделенијата на Валерија Писковски - 25:21.

Во третиот сет, жителите на Белгород се обидоа неколку пати да одат во јазот, но Виталиј Папазов и партнери секој пат кога овие обиди беа запрени, а потоа повторно направија непредвидлив на крајот - 25:20 и 3: 0. "Самооллор" оваа сезона ги освои сите три натпревари од Белгород.

Виталиј Папазов (19 поени и комуналниот сооднос на +15) уште еднаш стана најефикасен играч на натпреварот (19 поени и комуналниот сооднос од +15) и повторно го предводеше својот стрелец на лигата. На сметка Јури Zezkova 6 испорачани блокови.

Хурут "Гаспром-Угра" доведе до UFA "Урал" 2: 3. Во табелата за турнир "Југ-самода" зазема 10-то место (7 победи, 25 поени), оваа позиција дава право да игра плејоф. Хурутински 11-ти (5 победи, 18 поени). Во следниот круг, тимовите ќе се сретнат меѓу себе во бескомпромисен Урби на Угра.

Виталиј Папазов, капетанот на тимот на Yugra-samotlor, најдобриот стрелец на суперлига: "Ние немаме игри за донесување. Покрај тоа, Белгород е принципиелен противник. За половина од нашиот состав е поранешен клуб. Против своите клубови секогаш се повеќе обвинети и играат амбициозно. Се насмевнува од добра игра, уживаше - ова е најважната работа. Па, се разбира, резултатот. "