МАЗ заняў шостае выніковае месца на «Дакары»

МАЗ заняў шостае выніковае месца на «Дакары» 8713_1

Беларускі экіпаж пад кіраваннем Аляксея Вішнеўскага заняў шостае месца па выніках усіх этапаў ралі-рэйду "Дакар-2021». Для самага маладога пілота гоначных МАЗаў гэта лепшы вынік выступленняў ў сусветна вядомым марафоне, распавялі ў прэс-службе ААТ «МАЗ».

Каманда "МАЗ-СПОРТаўта» у гэтым годзе выставіла на «Дакар» два экіпажа: першы лідыраваў у пачатку ралі, але потым сышоў з гонкі, а другі няўдала выступіў у першы дзень, але потым ехаў стабільна ў тэмпе лідэраў.

«Мы шчаслівыя, што дабраліся да фінішу. Першы дзень адкаціў нас на 17-ю пазіцыю, і толькі на працягу ўсёй гонкі ўдалося дабрацца да шостага месца. Але мы рады, што фінішавалі ў такой няпростай марафоне. У гэты раз на "Дакары" было вельмі шмат пяскоў, многія экіпажы прабівалі колы. Мы вельмі задаволеныя сваім вынікам », - адзначыў пілот Аляксей Вішнеўскі.

Апошні заезд, як і чакалася, не адбіўся на табліцы лідэраў. Аляксей Вішнеўскі фінішаваў на этапе чацвёртым. Прыкладна на 4 хвіліны менш выдаткаваў на трасе чэх Марцін Мацик, апынуўшыся самым хуткім у гэты дзень. Аднак у агульным заліку ўвесь п'едэстал занялі камазаўскі гоншчыкі, а чэмпіёнам стаў экіпаж Дзмітрыя Сотнікава. Беларусы саступілі яму 2 гадзіны 18 хвілін.

Усяго ж у марафоне толькі ў класе грузавікоў выйшла на старт 42 экіпажа. І толькі палова з іх здолела праехаць увесь маршрут «Дакара»: кожны другі зняўся з гонкі.

Для Аляксея Вішнеўскага гэта лепшы вынік выступленняў на «Дакары». Годам раней ён прыехаў восьмым, у 2019-м - 11-м, а ў 2018-м - 14-м. Малады беларускі пілот кожны год займае ўсё больш высокія пазіцыі.

«Дакар-2021», як і ў мінулы раз, прайшоў у Саудаўскай Аравіі. Гонка стартавала і завяршылася ў адным і тым жа горадзе - Джыда. Большая частка маршруту пралягала ў паўночна-заходняй частцы Аравійскага паўвострава і ўяўляла сабой спалучэнне пяшчаных і камяністых участкаў.

Auto.Onliner ў Telegram: абстаноўка на дарогах і толькі самыя важныя навіны