Прикамцы перамаглі ў камандным заліку на Х Усерасійскі зімовых сельскіх гульнях

Прикамцы перамаглі ў камандным заліку на Х Усерасійскі зімовых сельскіх гульнях 3402_1

У Пермі завяршылася спаборніцкая частка Х Усерасійскі зімовых сельскіх спартыўных гульняў. Па выніках першынства зборная краю стала пераможцам у камандным заліку.

Спаборніцтвы праходзілі з 17 па 19 сакавіка, у іх бралі ўдзел 689 чалавек з 44 рэгіёнаў РФ, якія разыгралі 31 камплект медалёў у індывідуальным заліку і камандным першынстве у 7 відах спорту лыжных гонках, полиатлону, шахматах, шашках, трохбор'і дояров і механізатараў, а таксама спаборніцтвах спартыўных сем'яў.

У агульнай складанасці зборная Пермскага краю набрала 1896 ачкоў, атрымаўшы перамогу ў 3 з 7 дысцыплін: лыжных гонках, турніры спартыўных сем'яў і шахматах. Срэбра прикамцы заваявалі ў шашках (1 месца ў якутаў) і трохбор'і дояров (1 месца ў новасібірцаў).

Адзначым, што ў трохбор'і механізатараў лепшымі былі прызнаны чувашы, а ў полиатлоне ўдмурты.

Агульнакаманднае другое месца дасталася зборнай Чэлябінскай вобласці (набралі 1680 ачкоў), трэцяе месца ў прадстаўнікоў Курганскай вобласці (1492 ачкі).

Мы доўга рыхтаваліся, трэніраваліся ўсёй сям'ёй каталіся на лыжах, гулялі ў дартс, запрагалі каня і насілі вядра на каромысле. Нам вельмі спадабалася ўдзельнічаць у сельскіх гульнях. Гэта не толькі вялікае спартыўнае свята, але і новыя знаёмствы з хлопцамі з іншых рэгіёнаў, распавёў удзельнік зборнай Прыкам'я Андрэй Сілін, разам з жонкай і дачкой які перамог у спаборніцтвах спартыўных сем'яў (група дзяўчынкі 2010-2011 г.н.). Таксама ў сямейным заліку выйграла сям'я Бачериковых (група хлопчыкі 2010-2011 г.н.)

Камбінаваную эстафету ў лыжных гонках з вынікам 00: 32: 14.9 выйгралі пермскія спартсмены: Вераніка Лапаціна (у яе таксама серабро ў індывідуальным жаночым заліку), Андрэй Панамароў і Андрэй Раманаў (лідэр мужчынскага заліку).

Адукацыйная частка Х Усерасійскі зімовых сельскіх спартыўных гульняў працягнецца 20 сакавіка на гарадской эспланадзе, дзе больш за 25 прикамских фермераў і вытворцаў прадставяць сваю прадукцыю на кірмашы Сельскія забавы. Тут жа ўсе жадаючыя змогуць праверыць сваю сілу і спрыт у гульнях і конкурсах, а пермскія волаты паспрабуюць ўсталяваць адразу 5 рэкордаў Расіі ў сілавым эктриме.

Нагадаем, што ўпершыню Усерасійскі зімовыя сельскія гульні адбыліся ў 2003 годзе. Пермскі край ужо прымаў фінал гэтых спаборніцтваў у 2015 годзе ў Чайковском. Тады зборная Прыкам'я таксама стала пераможцам агульнакаманднага заліку.