Вольная барацьба: Новы капітан зборнай Якуціі стаў чэмпіёнам Далёкага Усходу

Вольная барацьба: Новы капітан зборнай Якуціі стаў чэмпіёнам Далёкага Усходу 20693_1
Новы капітан Нюргун Сергин на верхняй прыступцы п'едэстала

У другі дзень чэмпіянату Далёкаўсходняй федэральнай акругі ў Улан-Удэ на барацьбітаўскі дыван выйшла 13 якуцкіх спартсменаў у чатырох вагавых катэгорыях. Учора (12 лютага) нашы хлопцы заваявалі сем медалёў, на гэты раз узнагарод было столькі ж, але больш з залатым адценнем.

Нагадаем, спаборніцтвы з'яўляюцца адборачнымі, тройка прызёраў трапляе на перадалімпійскі чэмпіянат Расіі, які пройдзе ў гэтым жа горадзе з 11 па 14 сакавіка. Змаганне больш падобна на матчавую сустрэчу Якуція - Бурація.

Новы капітан зборнай каманды Якуціі, двухразовы чэмпіён ДВФО Нюргун Сергин (92 кг) у трэці раз заваяваў гэты ганаровы тытул. Ён пачаў з датэрміновых перамог над амурчанином Дзмітрыем Яроменка і Цэдаши Дугаровым, а ў фінале быў пераможаны яшчэ адзін бурацкі атлет Барас Базараў з лікам 5: 0. У трох сустрэчах Нюргун набраў 25 балаў і ня аддаў ніводнага ачка.

Пераможцы ў вазе да 65 кг

У катэгорыі да 65 кг чэмпіёнам стаў прызёр студэнцкага чэмпіянату Расіі-2020 Канстанцін Капрынов з Чурапчинского рэгіянальнага цэнтра спартыўнай падрыхтоўкі. У папярэдніх паядынках ён гуляючы абыграў Бэлигто Хайдапова (Бурація) 11: 1, таварыша па зборнай Пятра Паўлава (8: 0) і Солбона Тумэнбаярова (Бурація) 5: 0. У фінале пад націскам Канстанціна не змог выстаяць Эрдэм Будажанаев. Вёў у ліку 12 балаў, якуцянін тушировал праціўніка!

Больш за ўсіх удзельнікаў сабралася ў вагавой катэгорыі да 61 кг - 17, з іх пяцёра нашых. У гэтай вазе змагаліся чатыры майстры спорту міжнароднага класа. Найлепшы вынік з якуцкіх змагароў паказаў прадстаўнік Рэспубліканскага цэнтра спартыўнай падрыхтоўкі зборных каманд РС (Я), «міжнароднік» Нюргун Аляксандраў. Супраць леташняга чэмпіёна ДВФО не выйшаў змагацца Бэликто Бальжинимаев з Забайкальскага краю, затым быў пераможаны зямляк Быйаман Якаўлеў (3: 2).

У паўфінальнай сустрэчы Нюргун сустрэўся з чэмпіёнам міжнароднага турніру «Дзмітрый Коркіна» і прызёрам чэмпіянату Расіі-2020 ды Бураціі Жаргалом Дамдиновым. Першы перыяд скончыўся з лікам 0: 3 на карысць гаспадара дывана, у другой трехминутке больш актыўна гэтак жа быў Дамдинов, які і святкаваў перамогу з лікам 4: 1.

Нюргун Аляксандраў, выйграўшы ў Ананды Дашиева (Бурація), заняў трэцяе месца, таксама бронзавым медалём узнагароджаны Сямён Уладзіміраў.

Пераможцы ў вазе да 97 кг

Парадаваў ветэран якуцкай каманды, чэмпіён міжнароднага турніру серыі Гран-пры памяці Дзмітрыя Коркіна 2011 года 31-гадовы Кузьма Сіўцоў (97 кг). Ён паказаў усім, што ёсць яшчэ порах у парахаўніцах. Старшы трэнер Намского улуса выйграў у сваіх «малодшых братоў» Харысхана Мікалаева і Андрэя Аронова, а ў барацьбе за «золата» супраць яго з-за траўмы не выйшаў змагацца чэмпіён Бураціі Аляксей Анішчык. Так якуцянін стаў сяміразовым чэмпіёнам Далёкага Усходу!

У скарбонцы зборнай каманды Рэспублікі Саха пакуль 14 медалёў, заўтра, 14 лютага ў барацьбу ўступяць атлеты вагавых катэгорый да 70, 74, 79 кг, у тым ліку і майстры спорту міжнароднага класа Віктар Рассадзін і Герман Усцінаў