З-за траўмы Арцёма Леўшуны настаўніку «Нёмана» Андрэю Сідарэнка прыйшлося перафарматаваць звёны. У выніку ўтварылася расійская тройка Пищальников - Зыкаў - Зацепилин, якая адыграла важную ролю ў матчы ў адказ у Гродна.

Дубль Зыкава прыносіць «Нёману» другую перамогу над «Лідай» і пуцёўку ў чвэрцьфінал плэй-оф 15510_1

Гродзенцы мелі прыкметнае перавага ў першым перыядзе, але змаглі матэрыялізаваць яго толькі незадоўга да перапынку. Павел Ажгірэй адкрыў лік кісцевая кідком з-пад суперніка ад правага круга укідванні.

У пачатку другога перыяду «Ліда» пагуляла ў большасці пасля выдалення Фурс, даволі доўга трымала суперніка ў яго зоне, але атрымаць з гэтага выгоды не змагла. У «Нёмана» Аднак быў момант падвоіць перавагу, гасцей выратавала штанга.

Ключавым жа, мабыць, апынуўся адрэзак у сярэдзіне другога перыяду, калі «Нёман» з інтэрвалам у 48 секунд закінуў дзве шайбы. Не паспелі госці прыйсці ў сябе пасля гола Аляксандра Маляўка, як мэта пабіў Павел Зыкаў. Праўда, галоўны трэнер «рыцараў» Эдуард Валіулін запытаў відэапрагляд на прадмет становішча па-за гульнёй. Але суддзі парушэнні не выявілі, гол быў залічаны, а «Ліда» пакараная малым скамеечным штрафам за затрымку гульні.

У пачатку трэцяга перыяду «Ліда» выстаяла чатыры запар хвіліны ў меншасці пасля выдаленняў Паўла Марщенка і Максіма Якуніна. Хоць на зыходзе другога большасці звяно Дзюбиньского ледзь не рэалізавала-ткі колькасную перавагу. Паляк накіроўваў шайбу, здавалася, у расхінуты кут, але Павел Шелесный паспеў адлюстраваць шайбу.

І ўсё ж неўзабаве гаспадары прабілі і Шелесного, які з пачатку трэцяга перыяду абараняў вароты «Ліды» замест Віктара Мойсеенко. Кідком з вострага вугла Павел Зыкаў аформіў дубль і канчаткова пахаваў надзеі "рыцараў".

Максім Гарадзецкі, які замяніў у гэтай сустрэчы які атрымаў траўму ў мінулым матчы Віталя Труса, аформіў шатаўтаў, а «Нёман» атрымаў перамогу і ў атветным пераходным паядынку. Гродзенцы захоўваюць прапіску ў экстралізе «А», а ў чвэрцьфінале плэй-оф у серыі да 4 перамог будуць змагацца з «Гомелем». Матчы 3 і 4 сакавіка ў Гомелі, 7 і 8 у Гродне і, калі спатрэбіцца, 10 сакавіка (у Гомелі), 12 сакавіка (у Гродне), 14 сакавіка (у Гомелі), піша hockey.by.

Нёман - Ліда - 4: 0 (1: 0, 2: 0,1: 0)

1: 0 - 17:53 Ажгірэй (Дзюбиньски, Арт.Волков-мал.)

2: 0 - 31:32 А.Малявко (Каштанаў, Арт.Волков-мал.)

3: 0 - 32:20 Зыкаў (Зацепилин, Насыбуллин)

4: 0 - 48:09 Зыкаў (Пищальников, Зацепилин)

Штраф: 2 - 8

Кідкі: 43 (13 + 17 + 13) - 17 (5 + 7 + 8)

Лепшыя гульцы: Зыкаў - Волес

НЁМАН: Гарадзецкі (59:52); Паливко - Крыскін, С. Маляўка (Да) - Каштанаў - А. Маляўка; Ваўкоў - Сцяпанаў (А), Козячий - Дзюбиньски (А) - Буйніцкі; Рамановіч - Насыбуллин, Пищальников - Зыкаў - Зацепилин; Ажгірэй - Абмётка - Фурса; Варона, Малашкевіч.

ЛІДА: Мойсеенко (40:00), Шелесный (20:00); Тарасевіч - Волес, Идиатуллин - Зайчык - Спешилов; Вусик - Малішэўскі, Якунін - Бастрыкін - Рашевский; Кудзін - Кардаш, Серакоў (Да) - Марщенок (А) - Шклярэўскі; Бунец - В.Михайлов (А) - Перегудов; Бусько.

28 лютага. Гродна, лядовы палац. 998 гледачоў. Пачатак - а 17:00.

Першы матч: 4: 2

Эдуард Валіулін, галоўны трэнер «Ліды»:

- Што сказаць, з нулём ніколі не выйграеш. Супернік сёння строга адыграў у абароне, і ў другім перыядзе вырашыў зыход матчу. «Нёман» сёння быў аб'ектыўна мацней, а ў нас трошкі не атрымлівалася арганізаваць гульню, як планавалі.

- караценька аб выніках сезона ...

- Мы сабралі нядрэнную каманду, і калі даць ацэнку па пяцізнакавага шкале, то ў нас цвёрдая чацвёрачку.

Андрэй Сідарэнка, галоўны трэнер «Нёмана»:

- Матчы для нас былі няпростыя, як я і казаў у Лідзе, гэта было сапраўдным абласным дэрбі. Барацьба была ўпартай, а кошт на табло 4: 0 ня адлюстроўвае рэчаіснасць. Малайцы хлопцы, што трымалі гульню, што перамаглі хваляванне і годна адыгралі два матчы. Я задаволены, што каманда паказала два добрых матчу. Мы нядрэнна глядзеліся ў атацы, але падвяла рэалізацыя пры розыгрышы большасці, стараліся шайбу разыграць да дакладнага. У астатнім хлопцы малайцы. Ідзем далей.

- Чаго чакаеце ад чвэрцьфінальных гульняў з «Гомелем»?

- Чакаю барацьбы. Трэба выходзіць на кожны матч і біцца. Прайшоў рэгулярны чэмпіянат, пачаўся плэй-оф, а гэта зусім іншыя матчы. Чакаю, што хлопцы праявяць характар.

- «Гомель» пасля заканчэння рэгулярнага чэмпіянату не гуляў. «Нёман» ж, наадварот, правёў два адказных паядынку. Ці не будзе гэта перашкодай пры падрыхтоўцы да плэй-оф?

- Цяжка сказаць. Гэта гледзячы ў якім стане знаходзіцца каманда. Паглядзім. Галоўнае, што мы прайшлі праверку боем.