Ніжагародскія спартсмены заваявалі 27 медалёў на чэмпіянаце ПФО па плаванні

Ніжагародскія спартсмены заваявалі 27 медалёў на чэмпіянаце ПФО па плаванні 11900_1

Спартсмены з Ніжняга Ноўгарада заваявалі 27 медалёў рознай вартасці на чэмпіянаце і першынстве Прыволжскай федэральнай акругі па плаванні, паведамляе ўпраўленне па сувязях са СМІ гарадской адміністрацыі.

Удзел у спаборніцтвах, якія прайшлі напярэдадні ў Саранску, прынялі ўдзел 80 ніжагародскіх плыўцоў і плывуннь. Усяго на спаборніцтвы сабраліся 672 спартсмены з 14 рэгіёнаў Расіі.

На рахунку ніжагародскіх спартсменаў 27 медалёў і два рэкорды ў эстафетным плаванні сярод мужчын на дыстанцыі 4 × 100 метраў вольным стылем, у склад каманды ўвайшлі: Арцём Ціхаміраў, Данііл Лабуцін, Іван Баленко, Валерый Голубеў. На дыстанцыі 4 × 200 метраў вольным стылем у складзе зборнай: Іван Баленко, Юрый зелянінай, Мікалай Пластовец і Данііл Лабуцін.

Самая вялікая колькасць медалёў на індывідуальных дыстанцыях прынеслі камандзе наймацнейшыя ніжагародскія спартсмены Алена Багамолава і Алег Косцін. Першая ўзяла "золата" ў чэмпіянаце і першынстве на 50 метраў брасам, першае месца ў першынстве на 100 метраў брасам і другое ў чэмпіянаце, першае месца на дыстанцыі 200 метраў брасам у першынстве і другое ў чэмпіянаце, трэцяе месца ў першынстве на дыстанцыі 200 метраў у комплексным плаванні.

На рахунку Алега Косціна пяць медалёў. Спартсмен выйграў у чэмпіянаце на дыстанцыі 50 м брасам, 100 метраў брасам, 50 метраў батэрфляем, стаў срэбным прызёрам на дыстанцыі 200 м брасам і бронзавым прызёрам на дистанции100 м батэрфляем.

Акрамя таго, на індывідуальных дыстанцыях пераможцамі і прызёрамі сталі яшчэ пяцёра ніжагародскіх спартсменаў. Міхаіл Дорын заваяваў ўвесь камплект медалёў у чэмпіянаце на дыстанцыях брасам. Анастасія Корзунина заняла ў чэмпіянаце другое месца на дыстанцыі 50 метраў батэрфляем. Дзяніс Шылаў двойчы ў чэмпіянаце займаў трэцяе прызавое месца на дыстанцыях 100 метраў і 200 метраў брасам. Іван Баленко на дыстанцыі 200 метраў комплекс у першынстве заваяваў «срэбра». Ганна Кузняцова паднялася на другую прыступку п'едэстала ў першынстве на дыстанцыі 50 метраў батэрфляем.

Бронзавыя медалі ў першынстве заваявалі Мацвей Фёдараў 50 метраў на спіне і Аляксандр Сарокін 100 метраў брасам. Тры медалі заваявалі ніжагародскія плыўцы ў эстафетным плаванні. На дыстанцыі 4 × 100 метраў першую прыступку пастамента занялі Дзяніс Догада, Алег Косцін, Міхаіл Дорын і Арцём Ціхаміраў.

У эстафетным плаванні 4 × 200 метраў вольным стылем сярод жанчын «бронза» ў каманды нижегородок: Ганна Кузняцова, Алена Багамолава і Лізавета Негоднова.

У эстафетным плаванні 4 × 100 метраў комплекс сярод жанчын трэцяе месца занялі нижегородки Алёна Шчаглова, Алена Багамолава, Марыя Васільева, Анастасія Корзунина.

Лепшыя вынікі спаборніцтваў па сістэме ачкоў, распрацаванай Міжнароднай федэрацыяй плавання, паказалі ніжагародскія спартсмены - Алег Косцін і Алена Багамолава.

Два ніжагародскіх спартсмена выканалі нарматыў майстра спорту Расіі - гэта Арцём Ціхаміраў і Дар'я Мочалова.

«Спаборніцтвы з'яўляліся адборачнымі на чэмпіянат Расіі, першынство Расіі сярод юніёраў і юніёрак, юнакоў і дзяўчат і на III этап (фінал) V гадовай Спартакіяды моладзі Расеі», - адзначылі ў гарадскім дэпартаменце фізічнай культуры і спорту.