Sammansättningen av landreformkommissionen godkändes i Kazakstan
Astana. 23 mars. KAZTAG - Sammansättningen av landreformkommissionen godkändes i Kazakstan, Presstjänsten för Jordbruksministeriet i Republiken Kazakstan.
"På uppdrag av statschefen för att diskutera normerna för utkastet till landskod i Republiken Kazakstan och framställningen av förslag skapades en kommission om markreform. I det avseendet tecknade Republiken Kazakstans premiärminister Askar Mimin ett dekret nr 62-P från 19.03.2021 "om inrättandet av en landreformkommission", säger rapporten på tisdag.
Som förtydligats av detta dokument godkändes de allmänna bestämmelserna, målen, organisationen och förfarandet för kommissionen, liksom dess sammansättning.
Kommissionen om markreform omfattar:
Tugzhanov
Yeral lukpanovich
–
Biträdande premiärminister i Republiken Kazakstan, ordförande
Omarov
Saarean Kesikbaevich
–
Jordbruksminister i Republiken Kazakstan, vice ordförande
Temirzhanov
Murat baritovich
–
Ordförande i utskottet för markförvaltning av ministeriet för Jordbruket i Kazakstan, sekreterare
Kyrykbaev
Arman Orazbaevich
–
Sekreterare för Nur Otan Party (enligt överenskommelse)
Bektayev
Ali Abdikarimovich
–
Biträdande av Senaten av Republiken Kazakstan, ordförande för folkets patriotiska parti "Auyl", ordförande för utskottet för jordbruksfrågor, miljöledning och utveckling av landsbygdsområden (i samordning)
Kul Muhamad Mukhtar Abrarula
–
Biträdande av senaten av Republiken Kazakstans, ordförande i utskottet för internationella relationer, försvar och säkerhet (enligt överenskommelse)
Bakkatarulu
Murat
–
Biträdande av senaten i Republiken Kazakstan, ordförande för utskottet för social och kulturell utveckling och vetenskap (enligt överenskommelse)
Kurishbaev
Ahylbek Kahigovich
–
MP av senaten av Republiken Kazakstan, sekreterare för utskottet för jordbruksfrågor, miljöledning och utveckling av landsbygdsområden (enligt överenskommelse)
Sultanov
Yerik Khamzinovich
–
Biträdande senat av Republiken Kazakstans, sekreterare för ekonomisk politik, innovativ utveckling och entreprenörskap (i samordning)
Balbaev
Erlan Khailanovich
–
Biträdande av Mazhilis av Republiken Kazakstan, en ledamot av Demokratiska partiet "Akzhol", ordförande för utskottet för jordbruksfrågor (enligt överenskommelse)
Konurov
Aikyn oratovich
–
Biträdande av Mazhilis i parlamentet i Kazakstan, ordförande för folks parti av Kazakstan (enligt överenskommelse)
Wisimbaev
Abarbek Congrebekovich
–
Biträdande av Mazhilis parlamentet i Republiken Kazakstan (i samordning)
Tleukhan
Bekbolat kanaiuly
–
Biträdande av Mazhilis i Republiken Kazakstan, en ledamot av det offentliga rådet för Republiken Kazakstan (enligt överenskommen)
Sarym
Idos amirollaevich
–
Biträdande av Mazhilis i Republiken Kazakstan, en ledamot av det offentliga rådet för Republiken Kazakstan (enligt överenskommen)
Abdigaliuli
Grym
–
Biträdande av Mazhilis i Republiken Kazakstan, en ledamot av det offentliga rådet för Republiken Kazakstan (enligt överenskommen)
Smagul
Buxtbek
–
Biträdande av Mazhilis i Republiken Kazakstan, en ledamot av det offentliga rådet för Republiken Kazakstan (enligt överenskommen)
Achimzhanov Zhanarbek Sadykanovich
–
Biträdande av Mazhilis parlamentet i Republiken Kazakstan (i samordning)
Nurkenov
Nurlan ZhanbursYululy
–
Biträdande Akim av staden Nur-Sultan
Azirbaev
Mukht Bakyatovich
–
Biträdande Akim av staden Almaty
Aymanbetov
Maulen Zarlakovich
–
Schymkents ställföreträdare Akim
Abdikalikov Galimzhan Kenezhovich
–
Biträdande Akim Akmola-regionen
Kenezhaanla
Ermek
–
Biträdande Akim Aktobe-regionen
Turdaliyev
Serik Melissovich
–
Biträdande Akim av Almaty-regionen
Nurlybaev
Kairat eskabyluly
–
Biträdande Akim Atyrau-regionen
Nurbaev
Yerzhan Akhtanovich
–
Biträdande Akim i den östra Kazakstanregionen
Manke
Mukhtar Nauryzbayevich
–
Första biträdande Akim av västra Kazakstan-regionen
Nygmashev
Berik Bolatovich
–
Biträdande Akim Zhambylregionen
Shadarov
Serik Zhankolovich
–
Biträdande Akim Karaganda-regionen
Nurmukhambbetov
Gauz Torshanovich
–
Första vice Akim Kostanay-regionen
Zhakhanov
Bakhyt dyusenovich
–
Biträdande Akim Kyzylorda-regionen
Niyazov
Galymzhan mukyrovich
–
Biträdande AKIM MANGYSTAU-regionen
Baykhanov
Asain Kuandykovich
–
Biträdande AKIM Pavlodar-regionen
Tasmaganbetov
Marat Imanbayevich
–
Första biträdande AKIM i Nord Kazakstan-regionen
Tahbaev
Ulan Kalmukhanovich
–
Biträdande Akim av Turkestan-regionen
Esenseev
Yerbol Yerkenovich
–
VD - Direktör för institutionen för agroindustriell komplex och livsmedelsindustri av Republiken Kazakstans nationella kammare "Atameken" (enligt överenskommen)
Sauer
Ivan Adamovich
–
Ordförande i utskottet för det agroindustriella komplexet av presidiet av den nationella kammaren för entreprenörer i Republiken Kazakstan "Atameken" (som överenskommits)
Dairabaev
Zhiguli moldakalekovich
–
Ordförande i den republikanska offentliga föreningen "Union of Farmers of Kazakstan" (enligt överenskommelse)
Bisetayev
Kairat Serikbaevich
–
Ordförande för förening av juridiska personer "Union av potatis och grönsaksodlare av Kazakstan" (efter överenskommelse)
Sadirbaev
Almazbek Zhumabekovich
–
Ordförande i föreningen av enskilda entreprenörer och juridiska personer "National Association of Shepsumodes of Kazakstan Shopan Ata" (enligt överenskommelse)
Bacyv
Maksut Bakhtzhanovich
–
Ordförande för förening av enskilda entreprenörer och juridiska personer "Kazakstans" Meat Union of Kazakstan "(i samordning)
Tursbekov
Zoutbek Kausbekovich
–
Första vice ordförande i Världsförbundet Kazakshs (enligt överenskommelse)
På samma gång
Dosluukhanbet Kalmahanulu
–
Ordförande i den offentliga föreningen "Tғdyra", politisk analytiker (i samordning)
Hudaybergenov
Olzhas Abdumalikovich
–
Direktör för det aktuella partnerskapet "Centrum för strategiska initiativ", ekonom (som överenskommits)
Quat
Dauren Kasenovich
–
Författare, ledamot av det offentliga rådet för Republiken Kazakstan (i samordning)
Tajan
Mukhtar Bolatkhanovich
–
President för Batholan Taizhan Foundation, offentlig skådespelare (enligt överenskommelse)
Sady
Zhanibek
–
Offentlig figur, författare (enligt överenskommelse)
Basaarbek
Bakytzhan Zhumabeku
–
Direktör för det aktuella partnerskapet "Bazarbek & Partners", advokat (enligt överenskommelse)
Tolovakbay
Maksat
–
Journalist (enligt överenskommelse)
Zhumali
Rasul Berechetovich
–
Politisk analytiker, medlem av det offentliga rådet för offentligt förtroende under Republiken Kazakstans president (i samordning)
Bashimov
Marat Sovovovic
–
Direktör för expertinstitutet för europeisk lag och mänskliga rättigheter, politisk butik (i samordning)
Oshakbaev
Rakhim sakenovich
–
Direktör för Public Foundation "Talap Tillämpad forskningscenter", ekonom (som överenskommits)
Abenov
Murat Abdullamitovich
–
Ordförande i Association of Legal Entities "National Chamber of Education and Innovation" Serpin ", offentlig siffra (i samordning)
Tereshchenko
Sergey Aleksandrovich
–
Ordförande i Association of Legal Entities "National Union of Beekeepers of Kazakstan" Bal-Ara ", Almaty-regionen (enligt överenskommelse)
Tryck bolatbek
–
Ordförande i föreningen av enskilda entreprenörer och juridiska personer "Union of Sadovodov", Turkestan-regionen (enligt överenskommelse)
Zhainbaeva
NUBSAUL AISAGALIEVNA
–
Ordförande i den offentliga föreningen "Association of Bonde (Jordbrukare) och jordbrukskooperativ" Agrorost ", Mangistau Oblast (enligt överenskommelse)
Dosmukhambbetov Temirkhan Mynaidarovich
–
Grundare av det aktuella partnerskapet "BayServo-Agro", Almaty-regionen (enligt överenskommelse)
Bukanov
Siran balkenovich
–
Grundare av det aktuella partnerskapet "Karkyn", Hero of Work of Kazakstan, Kostanay-regionen (enligt överenskommelse)
Signalin
Nurlan Schynbayevich
–
Grundare av det aktuella partnerskapet "Aktep", Aktobe-regionen (enligt överenskommelse)
Khojanazarov aidarbek asanovich
–
Ledare: Allmän chef för det aktuella partnerskapet "Olja Agro", Kostanay-regionen (enligt överenskommelse)
Ualiev
Batyrbek tursunbekovich
–
Generaldirektör för AgoofIrMa TNK-aktiebolag, Akmolinskaya Oblast (enligt överenskommelse)
Jachaseylov
Asv Dulatovich
–
Direktör för det aktuella partnerskapet "Gormallzavod", Akmola-regionen (enligt överenskommet)
Jakibev
Murat Urynbaevich
–
Direktör för det aktuella partnerskapet "Beles Agro", västra Kazakstan-regionen (enligt överenskommet)
Casicin
Alexander Anatolyevich
–
Direktör för det aktuella partnerskapet "Galitskoe", Pavlodar-regionen (enligt överenskommelse)
Nygmetov
Seitzhapar Alshinbekovich
–
Direktör för det aktuella partnerskapet "Kainar", Karaganda-regionen (enligt överenskommet)
Abitaev
Farid Kumashevich
–
Direktör för det aktuella partnerskapet "erfarna ekonomiska kulturella kulturer", östra Kazakstan-regionen (enligt överenskommelse)
Urazbaev
Silau shaimarkovich
–
Direktör för det aktuella partnerskapet "Karakuduk", Pavlodar-regionen (enligt överenskommet)
Shagirtaev
Imamzad KuanyShbayevich
–
Direktör för det aktuella partnerskapet "TAN LTD", Kyzylorda-regionen (enligt överenskommelse)
Iskakov
Narai Zhumataulu
–
Direktör för AgoofiMa Kara Ozack, chef för Agofilta Kara Ozack, Akmolinskaya Oblast (enligt överenskommelse)
Zenkenko
Gennady Gennadyevich
–
Direktör för det befallda partnerskapet "Zenchenko och K", North Kazakstan-regionen (i samordning)
Mobetov
Yerkebul Nurmagambetovich
–
Ledare: Generaldirektör för Mambetov och företaget, Nordkazakstanregionen (i samordning)
Eggambaev
Orazhelda uthegenovich
–
Chef för jordbruksproduktion Cooperative "Orazhelda Datka", Turkestan Oblast (enligt överenskommelse)
Eggambaev
Kerimhan
–
Chef för den vetenskapliga och produktiva bondegården "Agrotechnology", Kyzylorda-regionen (enligt överenskommelse)
Zhabak
Igor Vasilyevich
–
Chef för bondebruket "chans", Karaganda-regionen (enligt överenskommelse)
Khilnichenko Alexander Viktorovich
–
Vice ordförande i styrelsen för Hilnichenko och K, avdelningship, Almaty-regionen (i samordning)
Manat
Sakha Uzakovich
–
Chef för bondegården "Aspan Agro", Zhambylregionen (enligt överenskommelse)
Nurbaev
Talap Dauletbayevich
–
Chef för bondegården "Nursultan", Zhambylregionen (efter överenskommelse)
Simmanov
Murat SatyBaldievich
–
Chefen för bondegården "Nury Dala", Atyrau-regionen (enligt överenskommelse)
Baljogitov
Seitzhan Kapanovich
–
Huvudet på bondegården "Delikat Ata", Atyrau-regionen (i samförstånd)
Tokshev
Oralbek nurmukhanbetovich
–
Chef för bondebruket "Beach", östra Kazakstan-regionen (enligt överenskommelse)
Alishev
Kasibek Kurmangalievich
–
Chef för bondegården "Arman-M", Aktobe-regionen (enligt överenskommelse)