Data e shkurtit: 4 - Eddie Irvine, 1999

Pak njerëz do të kujtojnë Eddie iquine. Dhe irlandez, nga rruga, pothuajse u bë kampion në 1999 në timonin e Ferrarit nën numrin "4".

Irvine bëri debutimin e tij në Formula 1 në fund të vitit 1993 dhe e dalloi veten se ai arriti kreun e racës së Arston Senna, duke mbetur prapa tij për një rreth, për të cilin u zhvillua një takim personal me një kampion tre herë, i cili u zhvillua ngjyra të larta. Dy sezonet e ardhshme të Eddie kaluan në Jordani, por ishte gjithmonë në hijen e Rubens Barrichello.

Në vitin 1996, Michael Schumacher nga Benetton u zhvendos në Ferrari, dhe Barrichello u ofrua për t'u bërë partneri i tij. Në atë kohë, brazilianët refuzuan, por irvine, i cili ishte më pas në radhën e aplikantëve, u pajtua. Tre stinët e Irlandezit ishin predha besnike të Schumacher, duke luajtur në interes të ekipit. Gjatë kësaj kohe, ai u rrit 14 herë në podium, por nuk fitoi asnjë garë.

Sezoni i vitit 1999 filloi me një fitore të papritur të iquine. Vërtetë, Schumacher dhe të dy pilotët e McLaren, të cilat po udhëheqin në garë. Pastaj gjithçka ra në vend: Michael fitoi disa gara dhe udhëhoqi luftën për titullin me Mick Hakinen, dhe irlandez u largua në sfond. Situata ka ndryshuar në mënyrë dramatike në fazën e tetë në Britani të Madhe, ku Schumacher fluturoi jashtë pista dhe mori fraktura të këmbëve. Ferrari nuk kishte asgjë, si të bast mbi Eddie.

Hakinen, i cili po udhëheq në kampionat, në gjysmën e dytë të sezonit ra në një shirit të zi: makina do të refuzojë, atëherë partneri i ekipit do të zgjedhë nga pista, do të jetë e gabuar. Dhe Irvine dhe Ferrari përdorën me shkathtësi dështimet e rivalëve dhe syzet e rekrutuara në mënyrë të qëndrueshme. Eddie fitoi në Austri dhe Gjermani. Nga rruga, në Hokkenheim, ai ndjeu gjithë hijeshinë e statusit të pilotit të parë, kur ai në të vërtetë paraqiti fitoren e Mika Salo, i projektuar për të zëvendësuar Schumacher të plagosur.

Eddie Irvain, Ferrari F399, Grand Prix i Australisë

Para fazës së parafundit në Malajzi, Schumacher u kthye, i cili në mënyrë të përkryer luajti rolin e pilotit të dytë - fitorja e ardhshme e Irvainës! Vërtetë, pilotët e sinqertë që bënë një të dyfishtë, skualifikuan për shkelje të rregullave teknike, fituesi i garës u njoftua nga Hakinen, i cili automatikisht u bë kampion. Megjithatë, Ross Brown, në atë kohë, drejtori teknik i ekipit italian, arriti të provojë se kujdestarët e Grand Prix të Malajzisë kishin kthesa të formacioneve - fitorja u kthye në Ferrari. Fati i titullit do të vendoste në Japoni, ku Irvine po ngiste udhëheqësin e kampionatit me një avantazh prej 4 pikësh.

E gjithë fundjava e gara në Japoni, irvine dukej pa marrë parasysh dhe madje arriti të thyejë makinën në praktikë. Në garën ai filloi të pestën, por mjaft shpejt shkoi në pozicionin e tretë. Megjithatë, kjo nuk ishte e mjaftueshme, sepse raca po udhëheqte Hacquinen. Schumacher ecte pranë pilotit të McLaren, por nuk guxonte të sulmonte. Apo nuk donte?

Vendet e dyta dhe të treta garantojnë fitoren e Ferrarit në Kupën e Ndërtuesve. Në kredi personale, irvine humbi në Hakinen vetëm dy pikë. Pas një rezultati të tillë, Eddie nuk donte të luante rolin e dytë në Schumacher dhe pranoi një ftesë për t'u bërë piloti i parë i ekipit të ri Jaguar. Për tre sezone, irlandezët u rrit dy herë në podium, dhe pas përfundimit të karrierës në Formula 1, ajo ishte e angazhuar në pasuri të patundshme, fitoi kapital të konsiderueshëm dhe u bë ndër njerëzit më të pasur të Irlandës së Veriut.

Rezultatet e sezonit për Eddie Irvaine: 16 fillon, 9 podiums, 4 fitore, pozicioni më i mirë i fillimit - 2, 1 Rrethi më i mirë, 74 pikë, vendi i dytë në kampionat.

Data e shkurtit: 4 - Eddie Irvine, 1999 2650_2