"Neman" në shtëpi bëri një ndjekje të ndritshme për Shakhtar në periudhën e tretë, por i dha rrugë një puck

Shansi i parë i mirë për të kapur iniciativën në ndeshjen ka marrë mysafirët. Në fillim të minutës së pestë të takimit, Eduard Nasybullin mbrojtës u hoq. Por "e zezë" mbijetoi në pakicë dhe pothuajse menjëherë hapi rezultatin.

Në një sulm të shpejtë të ushtrive, Christian Dzibinski dha një kalim nga prapa portës për të vetmuar Artem Lefseh, i cili dërgoi topin e poshtme në këndin e majtë të portës - Sergej Stepanov nuk kishte kohë për të punuar si një mburojë.

Një kthesë e tillë e ngjarjeve u sqaruan problemet kryesore "Shakhtar", sepse loja e trashë dhe e kujdesshme "Neman" nuk kontribuon në një numër të madh të shanseve të kundërshtarit. Për fat të mirë për repartet Faykova, ata arritën të shpejt të rimarrë. Mbrojtësi i pasaktë i PAS Grodno Nikita Kratskina në zonën e saj çoi në kundërsulm, si rezultat i të cilit rondele ishte në goditjen e Denis Belousov. Sulmuesi i ri i mysafirëve nuk do të mendojë pa menduar, e dërgoi atë në cepin e sipërm të portës së Lowance Vitali - 1: 1.

Fjalë për fjalë në ndryshimin e ardhshëm, mbrojtësi i Nemman u hoq nga boto, Danila Palivko dhe soligarcs shpejt përfituan nga avantazhi. Alexander Liquel goditi pjesën e poshtme të rrethit të majtë të pikave, dhe Roman Malinovsky ishte në Fifox në Fifox, 1: 2. Me një llogari të tillë përfundoi periudhën e parë.

Në minutën e 22-të, një mbrojtës i "Red-Black" Artem Wolves mori një dënim të dyfishtë për ndeshjen me një shkop të lartë, Vladimir Dzhig pësoi. Në shumicën e mysafirëve u braktisën nga rondele e tretë: Nikita Remezov, për shkak të portës, u zhduk në Valery Bochkarev, i cili mundi frikacakun, shkruan Hockey.by.

"Neman" kishte disa mundësi të mira për t'iu afruar kundërshtarit para pushimit, megjithatë, nuk ka përfituar nga dy heqjen e "minatorëve". Gjithashtu, një shans i mirë është ndërtuar nga lidhja e katërt e Grodnians në fund të periudhës - Paul Gagraid dha një kalim premtues në shiritin e largët, por Igor Kozychy nuk e bllokoi transferimin.

Çdo gjë u bë shumë e trishtuar për pronarët, kur në minutën e 47-të të lëngshme me transferimin e Roman Krikunenko e rriti hendekun në tre rondele.

Megjithatë, "Red-Black" nuk shkoi në knockdown. Tashmë në ndryshimin e ardhshëm, Lefty u kthye borxhet e Jibinsky - tani pole mori rondele në një pozicion ideal para portës dhe prerë numrin e mbetur. Në të njëjtin sulm, mbrojtësi i minatorëve Sergei Stankevich, i cili lejoi "Neman" për të përshpejtuar kambake. Krykin rënë nga vija blu, dhe në përzgjedhjen më të shpejtë gjithçka doli të ishte Egor Stepanov - 3: 4 për 12 me një minutë të vogël deri në fund të periudhës.

Në kohën e mbetur të ushtrive nuk ishin afër llogarisë, por Shakhtar mbijetoi. Gjithçka përfundoi me një bllok të qetë të Stankevich në sekondat e fundit.

Soligorgans minonte një fitore të rëndë dhe i afrohej rezultatit në "të rinjtë", të cilët humbën pikë në një duel me ORSHA "lokomotivë".

"Neman" mbetet në pozitën e gjashtë, ku me siguri dhe do të takohet me fundin e sezonit të rregullt.

Neman - Shakhtar - 3: 4 (1: 2, 0: 1, 2: 1)

1: 0 - 06:39 Lefty (Dzibinski, zatzapilin)

1: 1 - 09:34 Belousov (Bochkarev)

1: 2 - 11:03 R. Malinovsky (lëngshme, i palodhur), GB

1: 3 - 22:41 Bochkarev (Karaban, Remezov), GB

1: 4 - 46:00 Liquid (Krikunenko, Ivanov)

2: 4 - 46:23 Dzibinski (Lefty, Zatzapilin)

3: 4 - 47:21 E.STpamov (Coffee, Krykin), GB

Dënimi: 10 - 8

Hedh: 33 (9 + 10 + 14) - 37 (10 + 13 + 14)

Lojtarët më të mirë: Dzibinski - lëng

Nemman: frikacak (59:20); Palivko - Krykin, S. Malyavko - e.stpanov (k) - buynitsky; Volkov - Romanovich, Lefty - Dzubinski - Zatzainil; Nasbullin - Bozhko, Caffeemen - Zykov - Varvonchik; Kolichy - Malashkevich - pajtohet; Fursa, A. Malinovsky.

Shakhtar: s.stpanov; Gumaress (k) - Sergeev, Karaban - Levko - R. Malinovsky; Stankevich - Shuttyau, Jig - Remezov - Dadon; Sushko - Borisov, Ivanov - Krikunhenko - lëng; Belousov - Bochkarev - Antonovich; Emigue.

4 shkurt. Grodno, pallati i akullit. 741 shikues. Fillimi - 19:00.