Më 19 shkurt, tenisisti Daniel Medvedev u bë rusisht i parë për 16 vjet, i cili ishte në gjendje të hyjë në finalen e Turneut të Hapur të Australisë. Në ndeshjen vendimtare, Medvedev do të takohet me raketën e parë të botës Novak Djokovich. Në vitin 2005, fituesi i Australisë e hapur ishte lojtari legjendar i tenisit Marat Safin.

Mblidhni për ju një përzgjedhje të fakteve rreth atletit, e cila tashmë po krijon një histori për tenis rus.

5 fakte rreth lojtarit tenisi Daniel Medvedev - Medalisti argjendi i turneut të Grand Slam 16438_1

Biografi tenisist Daniel Medvedev

Danieli ka lindur në vitin 1996 në Moskë. Familja e tij ishte larg nga sportet: babai punoi në një kompani ndërtimi, dhe nëna solli fëmijë. Për një dani të vogël, po kërkonin seksione të ndryshme, kështu që ai pikturonte pikturën, not dhe shah, dhe në 6 vjet ai shkoi në tenis.

Medvedev vizitoi shkollën e zakonshme, e përfundoi atë jashtë pas klasës 9. Ai nuk e perceptonte tenis pastaj si një thirrje, edhe pse ai ishte i angazhuar me kënaqësi. Shpesh, në një intervistë, ai ankohet se nëse ai e dinte potencialin e tij, ajo do të ishte trajnuar me kokëfortësi. Ati Medvedev shpresonte që djali të merrte një atlet të mirë. Prandaj, ai vendosi të dërgojë Daniel në 16 vjet për të trajnuar në Francë, ku e gjithë familja më vonë u zhvendos. Megjithëse djaloshi hyri në MGIMO, ishte e nevojshme të largoheshin nga studimet e tyre për t'u dorëzuar plotësisht në sport.

Medvedev në rininë e tij. Foto: Instagram Daniel Medvedev

Medvedev në tenisi të mëdha

Që nga viti 2014, rusisht ka filluar një karrierë profesionale në tenis: fitoi titujt e parë dhe tashmë ka bërë një vit më vonë në turneun e Elitës ATP Challenger. Pas një viti tjetër, Danieli ishte një kualifikim në rrjetin kryesor të turneut të Grand Slam, konkursi më i madh i tenisit në botë. Dhe në janar të vitit 2017 ai arriti në 65 vende në renditjen e lojtarëve të tenisit dhe madje mundi raketën e tretë të botës në Wimbledon.

Titulli më i madh i ATP Medvedev fitoi në Sydney në 2018, kur ai ishte 22 vjeç dhe arriti të përsërisë suksesin dy herë në sezon. Në turneun në Zvicër, Danieli humbi në Roger Federer, një nga lojtarët më të famshëm të tenisit në botë. Deri në vitin 2019, rusisht ishte 16 raketa e botës, dhe deri në fund të vitit 2020 arriti të marrë 4 rreshta në renditjen e lojtarëve të tenisit.

Jeta personale e Daniel Medvedevit

Daniel përpiqet të mos aplikojë për jetën personale. Nga Instagram i tij, mësuam se në shtator 2018 një atlet u martua. Gruaja e tij quhet Daria, por Medvedev nuk ndan informacion në lidhje me të për të mbrojtur kundër vëmendjes negative në rrjetet sociale. Dihet se ajo është gjithashtu një lojtar i tenisit.

Daniel vetë punon në vetvete dhe merr pjesë në një psikolog për shkak të emocionalitetit të tepruar.

Medvedev me gruan e tij Darya. Foto: Instagram Daniel Medvedva

Daniel Medvedev në Australi të hapur

Australia Hapur është një nga turnet e Grand Slam. Kundërshtari i Medvedevit në finalen e konkursit do të jetë raketa operative e botës dhe fituesi i 17 turneve të Grand Slam Novak Jokoviç. Vlen të përmendet se atletët tashmë janë takuar në 2019 në turneun në Monte Carlo, dhe pastaj fitorja fitoi një rus.

Nëse Medvedev fiton titullin e Australisë të hapur, ai do të jetë raketa e dytë e botës, përpara renditjes ATP të Dominikës Tim dhe Rafael Nadal.

Medvedev në gjysmëfinalet e Australisë të hapur. Foto: Instagram Daniel Medvedev

Medvedev nuk arriti të fitojë në Australi të hapur

Danieli dështoi të rishikonte Serbën Novak Djokovich, duke humbur të tre grupet në finalet e hapura në Australi. Humbja e tij shpjegohet me faktin se rusët nuk kishin aftësi të mjaftueshme, diversitetin e teknologjisë dhe besueshmërinë e teknikave individuale, veçanërisht sulmuesit.

Përkundër humbjes, Medvedev do të bëhet zyrtarisht raketë e tretë e botës në renditjen e profesionistëve lojtarët e tenisit.