Februarie DatedWalk: 4 - Eddie Irvine, 1999

Puțini oameni își vor aminti Eddie Iquine. Iar irlandezul, apropo, aproape a devenit campion în 1999 la roata Ferrari sub numărul "4".

Irvine și-a făcut debutul în Formula 1 la sfârșitul anului 1993 și sa distins că a depășit liderul cursei Aston Senna, care a rămas în urma lui pentru un cerc, pentru care o întâlnire personală cu un campion de trei ori, care a avut loc culori ridicate. Următoarele două sezoane ale lui Eddie au petrecut în Iordania, dar au fost întotdeauna în umbra lui Rubens Barrichello.

În 1996, Michael Schumacher de la Benetton sa mutat la Ferrari, iar Barrichello a fost oferit pentru a deveni partenerul său. În acel moment, brazilienii au refuzat, dar Irvine, care a fost următorul în coada de așteptare a solicitanților, a fost de acord. Trei sezoane de irlandez au fost o cochilii credincioși ai lui Schumacher, jucând în interesul echipei. În acest timp, el a crescut de 14 ori la podium, dar nu a câștigat nici o rasă.

Sezonul din 1999 a început cu o victorie neașteptată a Iquinei. Adevărat, Schumacher și ambii piloți McLaren, care au condus în cursa. Apoi totul a căzut: Michael a câștigat câteva rase și a condus lupta pentru titlul cu Mick Hakkinen, iar irlandezii au plecat la fundal. Situația sa schimbat dramatic la cea de-a opta etapă din Marea Britanie, unde Schumacher a zburat de pe pistă și a primit fracturi ale picioarelor. Ferrari nu avea nimic, cum să parieze pe Eddie.

Hakkinen, care a condus în campionat, în a doua jumătate a sezonului a căzut într-o bandă neagră: mașina va refuza, atunci partenerul echipei va alege de pe pistă, va fi greșit. Iar Irvine și Ferrari au folosit cu îndemânare eșecurile rivalilor și ochelarii recrutați în mod stabil. Eddie a câștigat în Austria și Germania. Apropo, în Hokenheim, el a simțit tot farmecul statutului primului pilot, când a prezentat de fapt victoria lui Mika Salo, concepută pentru a înlocui Schumacher rănit.

Eddie Irvain, Ferrari F399, Grand Prix din Australia

Înainte de stadiul penultim din Malaezia, Schumacher sa întors, care a jucat perfect rolul celui de-al doilea pilot - următoarea victorie a irvainei! Adevărat, piloții scudoși care au făcut un dublu, descalificat pentru o încălcare a reglementărilor tehnice, câștigătorul cursei a fost anunțat de Hakkinen, care a devenit automat campionul. Cu toate acestea, Ross Brown, la acel moment, directorul tehnic al echipei italiene, a reușit să demonstreze că administratorii Grand Prix din Malaezia au avut curbele de linie - victoria a fost returnată la Ferrari. Soarta titlului a fost de a decide în Japonia, unde Irvine conduce liderul campionatului cu un avantaj de 4 puncte.

Întregul weekend de curse din Japonia, Irvine nu arăta nici măcar și chiar a reușit să spargă mașina în practică. În cursa a început a cincea, dar a mers destul de repede la a treia poziție. Cu toate acestea, acest lucru nu era suficient, deoarece cursa conduce Hacquinen. Schumacher a mers aproape de pilotul McLaren, dar nu a îndrăznit să atace. Sau nu a vrut?

Al doilea și al treilea loc garantat Victoria Ferrari în Cupa Constructorilor. În creditul personal, Irvine a pierdut la Hakkinen doar două puncte. După un astfel de rezultat, Eddie nu mai vroia să joace cel de-al doilea rol în Schumacher și a acceptat o invitație de a deveni primul pilot al echipei noi Jaguar. Pentru trei sezoane, irlandezul a crescut de două ori la podium, iar după finalizarea carierei în Formula 1 a fost angajată în imobiliare, a câștigat o capitală considerabilă și a devenit printre cei mai bogați oameni din Irlanda de Nord.

Rezultatele sezonului pentru Eddie Irvine: 16 începe, 9 podiumuri, 4 victorii, cea mai bună poziție de început - 2, 1 cel mai bun cerc, 74 de puncte, locul 2 în campionat.

Februarie DatedWalk: 4 - Eddie Irvine, 1999 2650_2