Στις 19 Φεβρουαρίου, ο τενισότερος Δανιήλ Μεντβέντεφ έγινε ο πρώτος Ρώσος για τα 16 χρόνια, η οποία μπόρεσε να εισέλθει στον τελικό του τουρνουά της Αυστραλίας. Στον καθοριστικό αγώνα, ο Μεντβέντεφ θα συναντηθεί με την πρώτη ρακέτα του κόσμου Novak Djokovich. Το 2005, ο νικητής της Αυστραλίας ανοικτός ήταν ο θρυλικός παίκτης του τένις Marat Safin.

Συγκεντρώστε για σας μια σειρά από γεγονότα σχετικά με τον αθλητή, το οποίο δημιουργεί ήδη μια ιστορία για το ρωσικό τένις.

5 Γεγονότα για τον παίκτη του τένις Daniel Medvedev - Ασημένιο μετάλλιο του τουρνουά του Grand Slam 16438_1

Βιογραφικό Τενισκότο Δανιήλ Μεντβέντεφ

Ο Δανιήλ γεννήθηκε το 1996 στη Μόσχα. Η οικογένειά του ήταν μακριά από τον αθλητισμό: ο πατέρας εργάστηκε σε μια κατασκευαστική εταιρεία, και η μητέρα έφερε τα παιδιά. Για ένα μικρό dani, αναζητούσαν διαφορετικά τμήματα, οπότε ζωγράφισε την πρώτη ζωγραφική, το κολύμπι και το σκάκι και σε 6 χρόνια πήγε στο τένις.

Ο Μεντβέντεφ επισκέφθηκε το συνηθισμένο σχολείο, το τελείωσε εξωτερικά μετά τον βαθμό 9. Δεν αντιλαμβάνεται τότε το τένις ως κλήση, αν και ασχολήθηκε με ευχαρίστηση. Συχνά, σε μια συνέντευξη, διαμαρτύρεται ότι αν γνώριζε τις δυνατότητές του, θα είχε εκπαιδευτεί πεισματικά. Ο πατέρας Μεντβέντεφ ελπίζει ότι ο γιος θα πάρει έναν καλό αθλητή. Ως εκ τούτου, αποφάσισε να στείλει τον Δανιήλ σε 16 χρόνια για να εκπαιδεύσει στη Γαλλία, όπου η όλη οικογένεια μετακόμισε αργότερα. Αν και ο τύπος μπήκε στο Mgimo, ήταν απαραίτητο να εγκαταλείψουν τις σπουδές τους για να παραδοθούν εντελώς στο άθλημα.

Μεντβέντεφ στη νεολαία του. Φωτογραφία: Instagram Daniel Μεντβέντεφ

Μεντβέντεφ σε μεγάλο τένις

Από το 2014, η Ρωσική έχει ξεκινήσει μια επαγγελματική καριέρα στο τένις: κέρδισε τους πρώτους τίτλους και έχει ήδη κάνει ένα χρόνο αργότερα στο τουρνουά Elite ATP Challenger Elite. Μετά από ένα άλλο έτος, ο Daniel ήταν ένα προσόν στο κύριο πλέγμα του τουρνουά του Grand Slam, ο μεγαλύτερος διαγωνισμός τένις στον κόσμο. Και τον Ιανουάριο του 2017 έφτασε 65 θέσεις στην κατάταξη των παικτών του τένις και ακόμη και κτύπησε την τρίτη ρακέτα του κόσμου στο Wimbledon.

Ο μεγαλύτερος τίτλος του ΑΤΡ Μεντβέντεφ κέρδισε στο Σίδνεϊ το 2018, όταν ήταν 22 ετών και κατάφερε να επαναλάβει την επιτυχία δύο φορές ανά εποχή. Στο τουρνουά στην Ελβετία, ο Δανιήλ έχασε τον Roger Federer, έναν από τους πιο διάσημους παίκτες του τένις στον κόσμο. Μέχρι το 2019, ο Ρώσος ήταν 16 ρακέτες του κόσμου και μέχρι το τέλος του 2020 κατάφερε να διαρκέσει 4 γραμμές στην κατάταξη των παικτών του τένις.

Η προσωπική ζωή του Daniel Medvedev

Ο Δανιήλ προσπαθεί να μην υποβάλει αίτηση για προσωπική ζωή. Από το Instagram του, μάθαμε ότι τον Σεπτέμβριο του 2018 ένας αθλητής παντρεύτηκε. Η σύζυγός του ονομάζεται Daria, αλλά ο Μεντβέντεφ δεν μοιράζεται πληροφορίες για να προστατεύσει από την αρνητική προσοχή στα κοινωνικά δίκτυα. Είναι γνωστό ότι είναι επίσης ένας τενίστας.

Ο ίδιος ο Daniel εργάζεται στον εαυτό του και παρακολουθεί έναν ψυχολόγο λόγω της υπερβολικής συναισθηματικότητας.

Μεντβέντεφ με τη σύζυγό του Darya. Φωτογραφία: Instagram Daniel Medvedva

Ο Daniel Medvedev στην Αυστραλία ανοίγει

Η Αυστραλία ανοίγει είναι ένα από τα τουρνουά του Grand Slam. Ο αντίπαλος του Μεντβέντεφ στον τελικό του διαγωνισμού θα είναι η ρακέτα λειτουργίας του κόσμου και ο νικητής των 17 τουρνουά του Grand Slam Novak Jokovic. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι αθλητές έχουν ήδη συναντηθεί το 2019 στο τουρνουά στο Monte Carlo, και στη συνέχεια η νίκη κέρδισε ένα ρωσικό.

Εάν ο Medvedev κατακτήσει τον τίτλο της Αυστραλίας ανοικτή, θα είναι η δεύτερη ρακέτα του κόσμου, μπροστά από την ταξινόμηση του ΑΤΡ της Δομινικανής Τίμ και του Ραφαήλ Ναντάλι.

Μεντβέντεφ στα ημιτελικά της Αυστραλίας ανοικτή. Φωτογραφία: Instagram Daniel Μεντβέντεφ

Ο Medvedev απέτυχε να κερδίσει την Αυστραλία

Ο Δανιήλ απέτυχε να επαναλάβει τον Σέρβο Νόβακοβιτς, χάνοντας και τα τρία σύνολα στις Αυστραλίες ανοικτές τελικές. Η ήττα του εξηγείται από το γεγονός ότι οι Ρώσοι δεν είχαν αρκετές δεξιότητες, την ποικιλομορφία της τεχνολογίας και την αξιοπιστία των μεμονωμένων τεχνικών, ιδίως των επιτιθέμενων.

Παρά την ήττα, ο Μεντβέντεφ θα εξακολουθήσει να γίνει επίσημα η τρίτη ρακέτα του κόσμου στην κατάταξη των επαγγελματιών του τένις.