Sezoni i kaluar, të dy ekipet në kampionat përfunduan me tërheqje të yndyrshme. Një dollap në të dielën filloi argëtim: në minutën e parë, sulmuesi Shakhtar Darbo thyen nëpër hapësirën operacionale dhe goditi portën e Dudarit pranë shiritit.

Shkarkimi, dënimi dhe 0: 3: Futbollistët e Nemmanit humbën për të shantor në ndeshjen e parë të finales së kupës 16339_1

Por më tej ndeshjen "Zabuxov", rivalët filluan të jenë të kujdesshëm dhe para së gjithash luajnë nga mbrojtja. Më shpesh në pronësi të topit, sulmuan pozicionin, dhe "jeshile dhe të verdhë" ishin më shumë për Kotratka.

Një moment i mirë u ngrit nga lojtarët e futbollit "Neman" në minutën e 32-të. Stepanov varur në të majtë, dhe Zubovich arriti të rregullonte kokën e topit - në metër mbi portën.

Në minutën e 39-të, ai luajti në dënimin e tij në dënimin e tij, duke tërhequr topin në këmbë në këmbën e Darbo. Sulmi i "minatorëve" goditi fort dhe me saktësi, por buzët reaguan shumë dhe e përkthyen topin në qoshe.

Në pothuajse një sulm përgjigjeje, momenti ishte gjithashtu "Neman" - Zubovich goditi nga një pozicion i favorshëm jashtëzakonisht i pasaktë. Menjëherë para se të pushoni edhe një herë, portieri "Nemman" tregoi një reagim të shkëlqyeshëm: pas ngrirjes së dënimit dhe ndikimit nga disa metra të kreut të Kendeshit, Dudarit, portat e shpëtuara.

Gjysma e dytë filloi përsëri me qetësi, madje deri në minutën e 59 të ndeshjes. Në një sulm të shpejtë, Darbo tashmë shkoi në Randevo me një portier "Neman", dhe unë nuk kam mbetur asgjë, përveç njerëzve në zonën e zonës sime të penalltisë.

Një episod i diskutueshëm në të cilin gjyqtari e mori plotësisht anën e pronarëve. Leggille tregoi një kartë të kuqe dhe vuri në dukje pikë e njëmbëdhjetë metër.

Kendesh nga pika me qetësi dhe me besim mundi Dudar - 1: 0.

Për rreth 15 minuta, loja erdhi, dukej se të gjitha ekipet organizojnë, por avantazhi i një lojtari pronar kishte prekur. Trejthodovka e Kendesh-Runners-Darbo përfundoi shtënë në këtë të fundit. Sulmuesi i errët-skinned me qetësi Katn topin kalonte portier "Neman" dhe dyfishuar avantazhin e Shakhtar.

Pas disa minutash, tortura për të shënuar qëllimin e prestigjit nga ana e Nemman doli për t'u dështuar. Në një kundërsulm të shpejtë, Darbo e ka bërë tashmë një asistent dhe ka shkuar në Ubaidullayeva. Kjo vetëm katn topin në kënd, vendosjen e fundit 3: 0 në favor të pronarëve.

Duket se pjesëmarrësi i gjysmëfinaleve të Kupës së Botës në këtë palë tashmë është i njohur dhe ndarja e përgjigjes në Grodno (më parë, 6 prill) nuk do të bëhet më shumë se formalitet.

Ne shpresojmë që në kampionatin për Nemman, fillimi do të jetë më i suksesshëm. Të dielën, më 14 mars, lojtarët e futbollit "Vitebsk" do të vijnë në Grodno. Fillimi i luftës në orën 17:00.

Komenti pas ndeshje nga trajneri kryesor i Nemman i Igor Kovalevich: "Para largimit, unë po bëja mirë, kreu përmbajtje të mirë. Kryen atë që ata konceptuan para lojës. Luaj një gjysmë kundër një minator është e vështirë. Ndoshta dy gola doli në kundërsulm të shpejtë, të dytën dhe të tretën. Mund të kushtojë të mbyllet, por çfarë është kjo. Megjithëse sigurisht, është mjaft e qartë se shkelja e rregullave ishte para zonës së penalltisë, e cila është kapur në fotografinë. Por kjo jetë, ne jemi duke u përgatitur për lojë me Vitebsk në kampionatin dhe shpresoj se vdes fundit, ne do të vazhdojmë të përgatisim për reagimin e lojës ".