La 19 februarie, tenisul Daniel Medvedev a devenit primul rus pentru cei 16 ani, care a reușit să intre în finală a turneului Open Australia. În meciul decisiv, Medvedev se va întâlni cu prima rachetă a lumii Novak Djokovich. În 2005, câștigătorul Australiei Open a fost legendarul jucător de tenis Marat Safin.

Asamblați pentru dvs. o selecție de fapte despre atlet, care deja creează o poveste pentru tenisul rusesc.

5 Fapte despre jucătorul de tenis Daniel Medvedev - Medalist de argint al turneului Grand Slam 16438_1

Biografie Tennisistă Daniel Medvedev

Daniel sa născut în 1996 la Moscova. Familia lui era departe de sport: Tatăl a lucrat într-o companie de construcții, iar mama a adus copii. Pentru un mic Dani, se caută diferite secțiuni, așa că a pictat prima dată pictura, înotul și șahul, iar în 6 ani a mers la tenis.

Medvedev a vizitat școala obișnuită, a terminat extern după gradul 9. El nu a perceput tenisul atunci ca o chemare, deși era angajat cu plăcere. Adesea, într-un interviu, el se plânge că, dacă știa potențialul său, ea ar fi antrenat cu încăpățânare. Părintele Medvedev speră că fiul va primi un atlet bun. Prin urmare, el a decis să trimită Daniel în 16 ani să se antreneze în Franța, unde toată familia sa mutat mai târziu. Deși tipul a intrat în MGIMO, era necesar să-și părăsească studiile pentru a se preda complet sportului.

Medvedev în tinerețea lui. Fotografie: Instagram Daniel Medvedev

Medvedev în Tenis mare

Din 2014, Rusia a început o carieră profesională în tenis: a câștigat primele titluri și a făcut deja un an mai târziu la turneul ATP Challenger Elite. După un alt an, Daniel a fost o calificare în grila principală a turneului Grand Slam, cel mai mare concurs de tenis din lume. Și în ianuarie 2017 a ajuns la 65 de locuri în clasamentul jucătorilor de tenis și chiar a bătut cea de-a treia rachetă a lumii pe Wimbledon.

Cel mai mare titlu al ATP Medvedev a câștigat în Sydney în 2018, când avea 22 de ani și a reușit să repete succesul de două ori pe sezon. În turneul din Elveția, Daniel a pierdut lui Roger Federer, unul dintre cei mai renumiți jucători de tenis din lume. Până în 2019, rusa a fost de 16 rachetă a lumii, iar până la sfârșitul anului 2020 a reușit să ia 4 linii în clasamentul jucătorilor de tenis.

Viața personală a lui Daniel Medvedev

Daniel încearcă să nu se aplice pentru viața personală. Din instagramul său, am aflat că în septembrie 2018 un sportiv căsătorit. Soția lui este numită Daria, dar Medvedev nu împărtășește informații despre aceasta pentru a proteja împotriva atenției negative în rețelele sociale. Se știe că este, de asemenea, un jucător de tenis.

Daniel însuși lucrează pe el însuși și participă la un psiholog din cauza emoționalității excesive.

Medvedev cu soția lui Darya. Fotografie: Instagram Daniel Medvedva

Daniel Medvedev la Australia este deschisă

Australia Open este unul dintre turneele Grand Slam. Oponentul lui Medvedev în finală al concursului va fi racheta de operare a lumii și câștigătorul a 17 turnee din Grand Slam Novak Jokovic. Este demn de remarcat faptul că sportivii s-au întâlnit deja în 2019 la turneul din Monte Carlo, iar apoi victoria a câștigat un rus.

Dacă Medvedev cucerește titlul Australiei deschise, el va fi a doua rachetă a lumii, înaintea clasamentului ATP al lui Dominica Tim și Rafael Nadal.

Medvedev în semifinalele Australiei deschise. Fotografie: Instagram Daniel Medvedev

Medvedev nu a reușit să câștige pe Australia deschisă

Daniel nu a reușit să replereze sârbul Novak Djokovich, pierzând toate cele trei seturi în finala deschisă din Australia. Înfrângerea lui este explicată prin faptul că rușii nu au avut suficiente abilități, diversitatea tehnologiei și fiabilitatea tehnicilor individuale, în special atacatorii.

În ciuda înfrângerii, Medvedev va deveni oficial cea de-a treia rachetă a lumii în clasamentul profesioniștilor jucători de tenis.