În legătură cu situația epidemiologică complexă din campionatul Republicii Belarus pe tenis de masă, care a avut loc în Minsk, audiența nu a fost permisă. În competițiile personale au primit 24 de tineri și 24 de fete din 2006 născuți și mai tineri.

Atletul de la Grodno a devenit un campion absolut al Campionatului Republicii Belarus pe tenis de masă 15195_1

Într-o singură evacuare la prima etapă, toți participanții au fost distribuiți la 4 grupe de 6 persoane. Jocurile au fost ținute pe un sistem circular. În a doua etapă, sportivii care au luat primele locuri din grupuri au ajuns la prima finala, unde primele locuri opt jucate pe sistemul 8 (-1). Jucătorii de tenis care au luat grupuri de 3-4 locuri în cele două finale din același sistem au luptat pentru 9-16 locuri. În a treia finala au fost sportivi din partea de jos a mesei, jucând 17-24 locuri. De asemenea, în cadrul campionatului, au fost jucate medalii în pereche și descărcarea mixtă.

Veronica Vorobyeva de la Grodno a devenit campionul absolut al turneului, câștigând aur în descărcarea solitară, parală și mixtă.

Într-o evacuare dublă, fetele lui Verrobyev au câștigat un cuplu cu Ulyana Meshchansky. Grodno jucătorii de tenis au trecut destul de încrezător, a trecut întregul turneu, oferind rivalii unui singur set. În final, s-au întâlnit cu cetățenii Minsk Elizabeth Timoshkova și Catherine Tarakan. O luptă fără compromisuri era de așteptat, pentru că a fost confruntarea favoritelor, dar fetele de la Grodno s-au dovedit a fi mai puternice - 3: 3; 10; 7).

Băieții inițial cu favoritele au fost considerate Nikon Shutov (Gomel) cu Daniel Vitomsky (Brest) și Alexander Gusarevich (Mogilev) cu Daniel Savostyan (Grodno). Acești tipi care alcătuiesc cei patru lideri în clasamentul sportivilor din 2006 de naștere și mai mici. Și dacă prima pereche a ajuns la final, al doilea aproape că sa datorat în semifinale, unde sa opus reprezentanților lui Mogilevs Ivan Ekimov și Yevgeny Naumchik. A fost o luptă egală, dar Gusarevich și Savostyan au avut cu încredere în încheierea întâlnirii. Ekimov și un Keltth a devenit în cele din urmă a treia. În final, coezivii cu vitri nu puteau avea rezistență decentă și au dat drumul Gusarevich cu un savostyan cu un scor de 1: 3

În competițiile personale în rândul fetelor a avut o surpriză. Semifinalele foarte tensionate s-au dovedit între Elizabeth Timoshkova și Ulyana Meshchanskaya. Ambii erau vrednici să continue. Primele două seturi au luat Ulyana, dar Elizabeth a reușit să se întoarcă la joc și a câștigat următoarele două părți. În cele din urmă, Timoshkov nu a putut ține ritmul și a pierdut 2: 3.

Al doilea semifinale dintre Verrovika Sparrow și Diana Likhatrovich (Minsk) s-au dovedit a fi atât de tensionați. Deși Minskanka a câștigat un set, dar, în general, nu a putut ridica cheile la apărarea fiabilă a rivalului de la Grodno.

Locul al treilea în lupta încăpățânată a ocupat Elizabeth Timoshkov. Este demn de remarcat jocul incert la prima emisiune a ratingului national al fetelor din 2006 pentru nastere si tineri. După cum a explicat antrenorul lui Elizabeth Olga Pateeva, atletul era foarte responsabil pentru atlet. Vroia să justifice titlul recent obținut de Master of Sports, de aici o excitare excesivă, care a afectat jocul.

Astfel, doi sportivi de la Grodno s-au întâlnit în final. A fost un joc foarte interesant, a cărui peripeis au fost cel mai bine spus de antrenorii lui Grodno.

- Finala sa dovedit a fi tensionată. În ciuda faptului că întâlnirea a fost finalizată cu scorul de 3: 1 în favoarea lui Veronica, fiecare set a fost pe bilanț. Ambele fete au dat un joc de înaltă calitate ", a declarat Bogdan Zagidulin.

"În opinia mea, Veronica a jucat mai încrezător decât Ulyana", un astfel de punct de vedere al lui Maxim Saatov. - În primul rând, al treilea set a fost afectat atunci când Ulyana a condus în cont, dar a ratat avantajul, a pierdut încrederea. În al patrulea set, se pare că este condus din nou, dar a acceptat o mulțime de decizii rapide, iar Veronica a acționat dimpotrivă, a încercat că nu era caracteristică ei, un risc mic. Putem spune că nu tactici și tehnici au câștigat, ci psihologia.

Am presupus că compoziția finaliștilor ar fi exact aceeași?

"Bogdan Nikolayevich a visat-o când fetele aveau vârsta de 12 ani", a spus Saatov. "Ei au fost apoi cei mai puternici, dar au reușit să renunțe la Svetlana Grida de la Gomel. Acest atlet a încetinit recent, iar fetele noastre merg înainte, progresează. Ulyana, de multe luni, nu a putut să-l bată pe Elizabeth Timoshkov, dar astăzi a câștigat această victorie și a lovit pe bună dreptate. Am pus foarte mult în aceste fete și suntem foarte bucuroși că erau lângă piedestal.

"Eu sunt Maxim Nikolayevich, ne-am stabilit cele mai înalte obiective", a adăugat Zagidulin. - Prin urmare, nu pot numi finalele Grodno de o mare surpriză.

- Observ că acum doi ani, Grodno despre campionatul dintre tinerii născuți în anul 2004 și mai tânăr a fost primul loc - întregul nostru piedestal a fost. Aici a făcut într-adevăr marele slujbă a întregii școli. Avem o bună echipă de antrenori, ceea ce face un lucru și se stabilește sarcini serioase - acestea sunt cuvintele lui Maxim Nikolaevich.

- Se pare că apariția în finală a tinerilor de un alt elev al școlii Grodno Daniel Savostyan nu poate fi considerată o surpriză.

"Cu toate acestea, este o surpriză", a spus Saatov. - Un loc de muncă colosal a avut loc cu Danic pentru a intra în final. Deși trebuie să recunoaștem că a jucat o formă foarte bună de Gusarevich la mâna lui. Am reușit să folosim acest lucru competent și, în principiu, mulțumiți de rezultat.

În finala concursului, Junior Daniel, sa opus lui Nikon Szitov, care în semifinalele din cele trei seturi bate Daniel Vitorsky. Este demn de remarcat faptul că Savostyan a arătat un joc foarte bun, pierzând 2: 3, potrivit Oficiului de Sport și Turism al Comitetului Executiv Regional Grodno.