Составот на Комисијата за земјишни реформи беше одобрен во Казахстан
Астана. 23 март. Kaztag - составот на Комисијата за земјишни реформи беше одобрен во Казахстан, прес-службата на Министерството за земјоделство на Република Казахстан.
"Во име на шефот на државата да разговараат за нормите на нацрт-кодексот на Републиката Казахстан и производството на предлози, беше формирана комисија за реформа на земјиштето. Во овој поглед, премиерот на Република Казахстан Аскар Мимин потпиша декрет бр. 62-П од 19.03.2021 "за формирање на земјишна комисија за реформи", се вели во извештајот во вторникот.
Како што се разјаснети од овој документ, особено, беа одобрени општите одредби, цели, организација и постапка на Комисијата, како и неговиот состав.
Комисијата за реформа на земјиштето вклучува:
Tugzhanov.
Јерал Луканович
–
Вицепремиер на Република Казахстан, претседател
Омаров
Саарски Кесикбаевич
–
Министер за земјоделство на Република Казахстан, заменик-претседател
Temirzhanov.
Мурат Баритовиќ
–
Претседател на Комитетот за управување со земјиштето на Министерството за земјоделство на Република Казахстан, секретар
Kyrykbaev.
Арман Оражбавич
–
Секретар на партијата на Нур Отан (како што е договорено)
Бектаев
Али Абдинаримович
–
Заменик на Сенатот на Собранието на Република Казахстан, претседател на Народна патриотска партија "Ауил", претседател на Комитетот за аграрни прашања, управување со животната средина и развој на руралните територии (во координација)
Кул Мухамад Мухтар Абрарула
–
Заменик на Сенатот на Собранието на Република Казахстан, претседател на Комитетот за меѓународни односи, одбрана и безбедност (како што е договорено)
Bakkatarulu.
Мурат
–
Заменик на Сенатот на Собранието на Република Казахстан, претседател на Комитетот за социјален и културен развој и наука (како што е договорено)
Куришбаев
Ахилбек Кахигинович
–
Пратеник на Сенатот на Собранието на Република Казахстан, секретарот на Комитетот за аграрна работа, управување со животната средина и развој на руралните територии (како што е договорено)
Султанов
Yerik Khamzinovich.
–
Заменик Сенатот на Собранието на Република Казахстан, секретар на Комитетот за економска политика, иновативен развој и претприемништво (во координација)
Балбаев
Ерлан Халанович
–
Заменик на Mazhilis на Собранието на Република Казахстан, член на Демократската партија "Акцхол", претседател на Комитетот за аграрни прашања (како што е договорено)
Konurov.
Аикн Оратович
–
Заменик на Mazhilis на Собранието на Република Казахстан, претседател на Народна партија на Казахстан (како што е договорено)
Висимбаев
Askarbek Congrebekovich.
–
Заменик на Mazhilis Парламентот на Република Казахстан (во координација)
Tleukhan.
Bekbolat ayaasully.
–
Заменик на Mazhilis на Собранието на Република Казахстан, член на Националниот совет за јавна доверба под претседател на Република Казахстан (како што е договорено)
Сарим
Идос Амиролевич
–
Заменик на Mazhilis на Собранието на Република Казахстан, член на Националниот совет за јавна доверба под претседател на Република Казахстан (како што е договорено)
Abdigaliuli.
Beric.
–
Заменик на Mazhilis на Собранието на Република Казахстан, член на Националниот совет за јавна доверба под претседател на Република Казахстан (како што е договорено)
Smagul.
Baytbek.
–
Заменик на Mazhilis на Собранието на Република Казахстан, член на Националниот совет за јавна доверба под претседател на Република Казахстан (како што е договорено)
Achimzhanov Zhanarbek Садиканович
–
Заменик на Mazhilis Парламентот на Република Казахстан (во координација)
Нуркенов
Нурлан Zhanbursyululy.
–
Заменик Аким од градот Нур-Султан
Azirbaev.
Мухт Бакјатович
–
Заменик Аким од градот Алмати
Aymanbetov.
Maulen Zarlakovich.
–
Заменик Аким на Шимкент
Абдикаликов Галибжан Кенежич
–
Заменик регион Аким Акмола
Kenezhaanla.
Ермек
–
Заменик Аким Актоб регионот
Turdaliyev.
Серик Мелисович
–
Заменик Аким од регионот Алмати
Nurlybaev.
Kairat eskabylululy.
–
Заменик Аким Атирај регионот
Нурбаев
Јержан Ахтанович
–
Заменик Аким од регионот Исток Казахстан
Mankowes.
Мухтар Науризбаевич
–
Прв заменик Аким од регионот на Запад Казахстан
Nygmashev.
БЕРИК Болатович
–
Заменик Аким Zhambyl регионот
Шераров
Серија Zhankolovich.
–
Заменик Аким Караганда регион
Nurmukhambetov.
Гауз Torshanovich.
–
Прв заменик Аким Костан регион
ЖАХХАНОВ
Bakhyt Dyusenovich.
–
Заменик Аким Kyzylorda регионот
Нијазов
Galymzhan Mukyrovich.
–
Заменик Аким Мангистау регионот
Бајханов.
Асен Куаныкович
–
Заменик Аким Павлодарски регион
Tasmaganbetov.
Марат imanbayevich.
–
Прв заменик Аким од регионот на Северна Казахстан
Тахбаев
Улан Калмуханович
–
Заменик Аким од Турскиот регион
Esenseev.
Yerbol Yerkenovich.
–
Управен директор - директор на Одделот за агро-индустриски комплекс и прехранбена индустрија на Националната комора на претприемачи на Република Казахстан "Атамекен" (како што е договорено)
Соуер
Иван Адамович
–
Претседател на Комитетот на агро-индустрискиот комплекс на Президиумот на Националната комора на претприемачи на Република Казахстан "Атамекен" (како што е договорено)
Дарабаев
Zhiguli Moldakalykovich.
–
Претседател на Републиканската јавна асоцијација "Сојуз на земјоделците на Казахстан" (како што е договорено)
Bisetayev.
Каират Сериккевич
–
Претседател на обединување на правни лица "Сојуз на компири и одгледувачи на Казахстан" (по договор)
Садирбаев
Almazbek Zhumabekovich.
–
Претседател на Здружението на индивидуални претприемачи и правни лица "Национална асоцијација на Шепсумоди на Казахстан Shopan ATA" (како што е договорено)
Bacyv.
Мацут Бахтжанович
–
Претседател на обединувањето на индивидуалните претприемачи и правни лица "Месо унија на Казахстан" (во координација)
Toursbekov.
Zoutbek Kausbekovich.
–
Прв заменик претседател на Светската асоцијација на Казахлс (како што е договорено)
Во исто време
Dosluukhanbet Kalmahanulu.
–
Претседател на Јавното здружение "Tғdyra", политички аналитичар (во координација)
Hudaybergenov.
Олжас Абдумаликович.
–
Директор на Ограниченото партнерство за одговорност "Центар за стратешки иницијативи", економист (како што е договорено)
Quat
Даран Касенович
–
Писател, член на Националниот совет за јавна доверба под претседател на Република Казахстан (во координација)
Тајан
Мухтар Болатханович
–
Претседател на Фондацијата Баталан Таихан, јавен актер (како што е договорено)
Saddy.
Zhanibek.
–
Јавна личност, писател (како што е договорено)
Basaarbek.
Bakytzhan zhumabeku.
–
Директор на партнерството со ограничена одговорност "Базарбек и партнери", адвокат (како што е договорено)
Tolovakbay.
МАКСАТ
–
Новинар (како што е договорено)
Zhumaly.
Расул Беречетович
–
Политички аналитичар, член на Националниот совет за јавна доверба под претседател на Република Казахстан (во координација)
Башимов.
Марат Сововиќ
–
Директор на Експертскиот институт за европско право и човекови права, политичка продавница (во координација)
Oshakbaev.
Раким Сакенович
–
Директорот на јавната фондација "Талап применува истражувачки центар", економист (како што е договорено)
Анов
Мурат Абдуламитович.
–
Претседател на Здружението на правни лица "Национална комора за образование и иновации" Серпин ", јавна личност (во координација)
Tereshchenko.
Сергеј Александрович
–
Претседател на Здружението на правни лица "Национална унија на пчеларите на Казахстан" Бал-Ара ", Алмати регион (како што е договорено)
Притиснете Bolatbek.
–
Претседател на обединувањето на индивидуалните претприемачи и правни лица "Сојуз на Садоводов", Турскиот регион (како што е договорено)
Zhainbaeva.
Messaulaul Aisagalievna.
–
Претседател на Јавното здружение "Здружение на селанец (земјоделец) и земјоделски задруги" Агростиќ ", Мангистау област (како што е договорено)
Dosmukhambetov Temirkhan Mynaidarovich.
–
Основач на партнерството со ограничена одговорност "BAYSERERO-AGRO", Almaty регионот (како што е договорено)
Буканов
Siran Balkenovich.
–
Основач на партнерството со ограничена одговорност "Karkyn", херој на трудот на Казахстан, Костан регион (како што е договорено)
Сигналин
Нурлан Шинбаевич
–
Основач на партнерството со ограничена одговорност "АКТЕП", регион Акт (како што е договорено)
Khojanazarov Adarbek Асанович
–
Лидер: Генерален директор на партнерството со ограничена одговорност "Оља Агро", Костанскиот регион (како што е договорено)
УАЛИЕВ
Батирбек Турсунбекович
–
Генерален директор на компанијата за друштво со ограничена одговорност Agroofirma TNK, Akmolinskaya област (како што е договорено)
Џечазилов
Асен Дулатович
–
Директор на партнерството со ограничена одговорност "Gormallzavod", регион Акмола (како што е договорено)
Јакибев
Мурат Urynbaevich
–
Директор на партнерството со ограничена одговорност "Белки Агро", регионот на Запад Казахстан (како што е договорено)
Казиница
Александар Анатолиевич
–
Директор на ограниченото партнерство за одговорност "Галиштеко", Павлодарски регион (како што е договорено)
Nygmetov
Seitzhapar Alshinbekovich.
–
Директорот на ограниченото партнерство за одговорност "Каинар", регион Караганда (како што е договорено)
Абаев
Фарид Кумашевич
–
Директорот на партнерството со ограничена одговорност "доживеа економски културни економски култури", регион Исток Казахстан (како што е договорено)
Уражбаев
Силау Шимаркович
–
Директорот на ограниченото партнерство за одговорност "Каракудук", Павлодарски регион (како што е договорено)
Shagirtaev.
Имамзад Kuanyshbayevich.
–
Директор на партнерството со ограничена одговорност "Тан ООД", регион Kyzylorda (како што е договорено)
Искаков
Нараи Zhumataulu.
–
Директор на Агроофирма Кара Озак, директор на Агроофирма Кара Озак, Акмолинска Обредна област (како што е договорено)
Зенченко
Генадиј Генадиевич
–
Директор на заповеданото партнерство "Зенченко и К", Северна Казахстан регион (во координација)
Мамбетов
Yerkebul Nurmagambetovich.
–
Лидер: Генерален директор на Мамбетов и компанијата, регионот на Северна Казахстан (во координација)
Egkambaev.
Orazhelda Uthegenovich.
–
Раководител на земјоделско производство Кооператив "Оражлда Дата", Туркетанска област (како што е договорено)
Egkambaev.
Кериман
–
Раководител на научната и продуктивна селска фарма "Агротехнологија", регион Kyzylorda (како што е договорено)
Жабак
Игор Василевич
–
Шефот на селската фарма "Шанса", регион Караганда (како што е договорено)
Khilnichenko Александар Viktorovich.
–
Заменик-претседател на Одборот на Хиниченко и К, одделение, Алмати регионот (во координација)
Манат
Саха Узакович
–
Раководител на селската фарма "ASPAN AGRO", ZHAMBYL регион (како што е договорено)
Нурбаев
Талап Даулебеевич
–
Раководител на селската фарма "Нурсултан", регион Zhambyl (по договор)
Сарман
Мурат Satybaldievich.
–
Шефот на селската фарма "Thirly Dala", регионот Атау (како што е договорено)
Baljogitov.
Сесијан Капанонович
–
Шефот на селската фарма "деликатна Ата", регионот Атау (во договор)
Токшев.
Орас Бурмуханбетович
–
Раководител на селската фарма "Бич", регион Исток Казахстан (како што е договорено)
Алешев
Казибик Курмангалиевич
–
Раководител на селската фарма "Арман-М", регион Акт (како што е договорено)