Слободно борење: Новиот капитен на националниот тим на Јакутија стана шампион на Далечниот Исток 20693_1
Нов капетан Nuregun Sergin на горниот чекор пиедестал

На вториот ден од шампионатот на Далечниот источен федерален округ во Улан-Уде, беа објавени 13 Јакут спортисти во четири категории на тежина на боречки тепих. Вчера (12 февруари), нашите момци освоија седум медали, овој пат наградите беа толку многу, но повеќе со златна нијанса.

Ние ќе ги потсетиме, натпреварите се квалификувани, првите три победници паѓаат на шампионатот за пред-воздух во Русија, кои ќе се одржат во истиот град од 11 до 14 март. Натпреварот е повеќе како средба на натпреварот на Јакутија - Buryatia.

Нов капетан на националниот тим на Јакутија, двократен шампион на Федо Нурегун Сенсин (92 кг) по трет пат го освои овој чесен наслов. Тој започна со раните победи над Amurchanin Дмитриј Еременко и Цадаши Дугаров, а уште еден Buryat спортист Baras Bazarov со резултат од 5: 0 беше поразен во финалето. На три состаноци, Нурегун постигна 25 поени и не даде ниту една точка.

Победници во тежина до 65 кг

Во категоријата до 65 кг, победникот на рускиот студентски шампионат на Русија-2020 Константин Капров од Регионалниот центар за спортска обука Churakpchinsky. Во прелиминарните борби, тој играше Балигто Хидапова (Buryatia) 11: 1, другар за репрезентацијата на Питер Павлов (8: 0) и Солбон Туменбајарова (Buryatia) 5: 0. Во финалето под напад на Константин не можеше да му одолее на Ерхам Будаџанаев. Гледајќи во сметката 12 поени, Јакутан го задуши непријателот!

Повеќе од сите учесници се собраа во категоријата на тежина до 61 кг - 17, од кои нашите пет. Четири меѓународни спортски мајстори во оваа тежина. Најдобар резултат од борците на Јакут покажа претставник на републиканскиот центар за спортска обука на збирки од РС (I) ", Меѓународниот" Нурегун Александров. Анти-шампионската црква на баљалимаев од територијата на Трајакал не се бореше против минатогодишниот шампион, а потоа со Затворот Бијаман Јаковлев (3: 2).

Во полуфиналниот состанок, Нурегун се состана со шампионот на Меѓународниот турнир "Дмитриј Коркин" и победникот на првенството Руско-2020, Буррит Жаррл Дамдинов. Првиот период заврши со резултат од 0: 3 во корист на сопственикот на килимот, во вториот триминутен еден беше поактивен од Дамдинов, кој ја прослави победата со резултат од 4: 1.

Нурегун Александров, освојувајќи ја Ананда Дашиев (Бурјатија), го освои третото место, исто така беше награден бронзен медал Семион Владимиров.

Победници во тежина до 97 кг

Го задоволив ветеран на тимот на Јакут, шампион на Меѓународната турнирска серија на Гран-при Дмитриј Коркина 2011, 31-годишниот Кузма Сивцев (97 кг). Тој ги покажа сите дека сè уште има во прав во прав. Високиот тренер на Норма Улус победи од неговите "помлади браќа" Харискан Николаев и Андреј Аронов, а во борбата за "злато" против него поради повредата не излезе да се бори против шампионот Buryatia Alexey Anchik. Значи Yakutanin стана седумкратен шампион на Далечниот Исток!

Во свинче банката на екипата на Република Саха, до 14 медали, утре, 14 февруари, спортисти на тежина категории до 70, 74, 79 кг, вклучувајќи го и господар на спортот на меѓународната класа Виктор Седедин и Херман Устинов ќе влезат