Anonim

Во врска со сложената епидемиолошка состојба на шампионатот на Република Белорусија на пинг-понг, кој се одржа во Минск, публиката не беше дозволена. Во личните натпревари добија 24 млади мажи и 24 девојки од 2006 година родени и помлади.

Спортистот од Гродно стана апсолутен шампион на шампионатот на Република Белорусија на пинг-понг 15195_1

Во еден празнење во првата фаза, сите учесници беа дистрибуирани до 4 групи од 6 лица. Игри се одржаа на кружен систем. Во втората фаза, спортистите кои ги освоија првите места во групите дојдоа до првиот финал, каде што првите осмо места се играа на системот 8 (-1). Тениски играчи кои земаа групи од 3-4 места во втората финале на истиот систем се бореа за 9-16 места. Во третата финале имаше спортисти од дното на табелата, играјќи 17-24 места. Исто така во рамките на шампионатот, се играа медали во пар и мешани празници.

Вероника Воробиева од Гродолно стана апсолутен шампион на турнирот, освојувајќи злато во осамен, парал и мешан исцедок.

Во двојно празнење, девојките на Веробиев освоија двојка со Уљана Мешански. Гродни тенисери поминаа сосема самоуверено, целиот турнир помина, давајќи им на ривалите само на еден сет. Во финалето, тие се сретнаа со Минск граѓани Елизабета Тимошкова и Кетрин Таракан. Бескомпромисна борба се очекуваше, бидејќи тоа беше конфронтација на омилени, но девојките од Гродно се покажаа дека се посилни - 3: 0 (3; 10; 7).

Момците првично со омилените се сметаа за Никон Шутов (Гомел) со Даниел Витомски (Брест) и Александар Гусаревич (Могилев) со Даниел Савосон (Гродолно). Токму овие момци ги сочинуваат четирите лидери во рангирањето на атлетичарите на раѓање и помлади 2006 година. И ако првиот пар стигнал до финалето, вториот речиси се сопнал во полуфиналето, каде што била спротивставена од претставници на Могилевс Иван Екимов и Евгениј Наумчик. Тоа беше еднаква борба, но Гусаревич и Савостијан сигурно го задржаа крајот на состанокот. Екимов и искуството на крајот станаа трет. Во финалето, кохезивите со вентори не можеа да имаат пристоен отпор и дадоа начин на Гусаревич со саестијан со резултат од 1: 3

Во лични натпревари меѓу девојките имаше изненадување. Многу напната полуфинале испадна меѓу Елизабет Тимошкова и Уљана Мешханскаја. И двете беа достојни да продолжат. Првите две сета ја презедоа Уљана, но Елизабет беше во можност да се врати во играта и ги освои следните две партии. На крајот, Тимошков не можеше да го задржи темпото и да изгуби 2: 3.

Вториот полуфиналето меѓу Веровица Спароу и Дијана Ликерович (Минск) се покажаа не толку напнати. Иако Minskanka освои еден сет, но воопшто не можеше да ги собере клучевите за веродостојна одбрана на ривалот од Гродолно.

Трето место во тврдоглавата борба окупирана Елизабета Тимошков. Вреди да се забележи неизвесна игра во првото издание на националниот рејтинг на девојките од 2006 година за раѓање и помлади. Како што објаснува тренерот на Елизабет Олга Патеева, спортистот беше многу одговорен за спортистот. Таа сакаше да го оправда неодамна добиениот наслов на мајстор на спортови, од тука прекумерно возбудување, што влијаеше на играта.

Така, двајца спортисти од Гродно се сретнале во финалето. Тоа беше многу интересна игра, чија перипелија најдобро беше кажано од страна на Grodno тренери.

- Финалето се покажа како напната. И покрај фактот дека состанокот беше завршен со резултатот од 3: 1 во корист на Вероника, секој сет беше на билансот на состојба. Двете девојки дале висококвалитетна игра ", изјави Богдан Загидулин.

"Според мое мислење, Вероника одигра посигурна од Уљана", како гледна точка на Максим Сатов. - Прво на сите, третиот сет беше погоден кога Уљана водеше во сметката, но ја пропушти предноста, ја изгуби довербата. Во четвртиот сет, се чини дека повторно се води, но прифати многу брзи одлуки, а Вероника постапи напротив, смирено, се обидела дека не е карактеристична за неа, малку ризици. Можеме да кажеме дека не е тактиката и техниката, туку психологија.

Претпоставувавме дека составот на финалистите би бил сосема ист?

"Мојот Богдан Николаевич сонуваше за тоа кога девојките беа 12 години", рече Сатов. "Тие беа најсилни, но успеаја да го отстапат градот Светлана Грида од Гомел. Овој спортист неодамна забави, и нашите девојки одат напред, напредокот. Уљана, за многу месеци, не можеше да ја победи Елизабет Тимошков, но денес ја освои оваа победа и со право го погоди финалето. Ние ставивме многу во овие девојки, и многу ми е што беа во близина на пиедесталот.

"Јас сум Максим Николаевич, поставивме највисоки цели", додаде Загидулин. - Затоа, не можам да го именувам финалето на Гродно од големо изненадување.

- Забележувам дека пред две години Гродно на шампионатот кај младите мажи родени во 2004 година и помладо беше првото трето место - нашиот наш пиедестал беше наш. Тука навистина го направија одличната работа на целото училиште. Имаме добар тим на тренери, што го прави едно и се поставува сериозни задачи - ова се зборовите на Максим Николаевич.

- Излезе дека изгледот во финалето на младите луѓе на друг ученик на училиштето Гродно, Даниел Савоствон, не може да се смета за изненадување.

"Сепак, тоа е изненадување", рече Сатов. - Се одржа колосална работа со Даниќ за да влезе во финалето. Иако, ние мора да признаеме дека тој играл многу добра форма на Гусаревич на раката. Ние успеавме да го искористиме ова компетентно, и во принцип задоволен со резултатот.

Во финалето на натпреварот, помладиот Даниел, се спротивстави на Никон Шитов, кој во полуфиналето во трите сетови го победи Даниел vitorsky. Вреди да се напомене дека Савањан покажа многу добра игра, губејќи 2: 3, според Канцеларијата за спорт и туризам на регионалниот комитет на Гродолно.