Февруари Дата Изстрел: 4 - Eddie Irvine, 1999

Малко хора ще си спомнят Едди Икин. И ирландецът, между другото, почти стана шампион през 1999 г. в колелото на Ферари под номера "4".

Irvine направи дебюта си във Формула 1 в края на 1993 г. и се отличаваше, че той изпревари лидера на състезанието на Арстън Сена, изоставащ след себе си за кръг, за който се среща лична среща с трикратен шампион, който се е случил повишени цветове. Следващите два сезона на Еди, прекарали в Йордан, но винаги е в сянката на Рубен Баричло.

През 1996 г. Майкъл Шумахер от Бенетон се премества в Ферари и Баричло се предлагаше да стане негов партньор. По това време бразилците отказаха, но Ървайн, който беше следващата в опашката на кандидатите, се съгласиха. Три сезона на ирланда бяха верни черупки на Шумахер, играейки в интерес на екипа. През това време той се издига 14 пъти на подиума, но не спечели никаква раса.

Сезонът от 1999 г. започна с неочаквана победа на Икиене. Вярно е, Шумахер и двата пилота на Mclaren, които водят в състезанието. Тогава всичко падна на място: Майкъл спечели няколко състезания и доведе борбата за титлата с Мик Хаккинов и Ирландецът се оттегли на заден план. Ситуацията се е променила драстично на осмия етап във Великобритания, където Шумахер отлетя от пистата и има фрактури на краката. Ферари нямаше нищо, как да заложите на Еди.

Hakkinen, който водеше в шампионата, през втората половина на сезона падна в черна ивица: колата ще откаже, тогава партньорът на екипа ще избере от пистата, ще греши. И Ървайн и Ферари умело са използвали неуспехите на съперниците и стабилно наети очила. Еди спечели в Австрия и Германия. Между другото, в Хокенхайм, той усети как е очарованието на статута на първия пилот, когато всъщност представи победата на Мика Сало, предназначена да замени пострадалия Шумахер.

Eddie Irvain, Ferrari F399, Grand Prix на Австралия

Преди предпоследния етап в Малайзия, Шумахер се върна, който перфектно изигра ролята на втория пилот - следващата победа на Irvaine! Вярно е, че пилотите на Scuder са направили двойно, дисквалифицирани за нарушение на техническите регламенти, победителят на състезанието бе обявен от Hakkinen, който автоматично стана шампион. Въпреки това, Рос Браун, по онова време, техническият директор на италианския екип, успя да докаже, че настойниците на Голямата награда на Малайзия са имали състави на състава - победата се връща на Ферари. Съдбата на заглавието беше да се реши в Япония, където ervine управлява шампионския лидер с предимство от 4 точки.

Целият състезателен уикенд в Япония, Ървайн без значение и дори успя да наруши колата на практика. В състезанието стартира петата, но доста бързо отиде на третата позиция. Това обаче не беше достатъчно, защото състезанието беше водещо хакакиново. Шумахер вървеше близо до пилота на Mclaren, но не се осмеляваше да атакува. Или не исках?

Второто и третото място гарантира победата на Ферари в Купата на строителите. В личния кредит Ървайн загуби за Hakkinen само две точки. След такъв резултат Едди вече не искаше да играе втората роля в Шумахер и прие покана да стане първият пилот на новия Jaguar екип. За три сезона ирландците се издигаха два пъти до подиума и след завършване на кариерата във Формула 1, тя се занимаваше с недвижими имоти, спечелил значителен капитал и стана сред най-богатите хора в Северна Ирландия.

Резултати от сезона за Eddie Irvaine: 16 Стартира, 9 подиума, 4 победи, най-добрата стартова позиция - 2-ри, 1 най-добър кръг, 74 точки, 2-ро място в шампионата.

Февруари Дата Изстрел: 4 - Eddie Irvine, 1999 2650_2